Jakie warunki stawia firmie bank podczas wnioskowania o kredyt obrotowy?

2014-01-24 14:00:00

Utrzymanie działalności gospodarczej nie jest łatwe. Wiele firm zmaga się z problemem zachowania płynności finansowej, podczas gdy stale zmieniające się warunki gospodarcze, pojawianie się nowych technologii i zmiany zachodzące w strukturach rynkowych, wymuszające dążenie ku konkurencyjności usług generują coraz większe wydatki. Rozwiązaniem problemu braku potrzebnych na to wszystko pieniędzy może być kredyt obrotowy - sprawdźmy, jakie warunki przedsiębiorca musi spełnić, aby go otrzymać.

Kredyt obrotowy to pożyczka służąca finansowaniu kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Jest to najkorzystniejsza forma wsparcia w przypadku nagłych wydatków, które właścicielom przedsiębiorstw zdarzają się dosyć często. Kredyt obrotowy jest czymś w rodzaju odnawialnego limitu na rachunku firmy. Spłata długu jest możliwa dzięki regularnym zyskom. Warunkiem niezbędnym do otrzymania tego produktu bankowego jest wykazanie się potrzebną zdolnością kredytową.

Z kredytu obrotowego mogą skorzystać prowadzące działalność osoby fizyczne, spółki (w tym jawne i komandytowe), stowarzyszenia oraz organizacje pożytku publicznego. Warto wiedzieć, że kredyty obrotowe są zarezerwowane głównie dla firm działających na polskim rynku gospodarczym minimum rok. Weryfikacja wniosku odbywa się przez pryzmat zaprezentowanych przez przedsiębiorcę dokumentów dochodowych. Na ostateczny koszt kredytu wpływ ma między innymi ocena scoringowa firmy, która odzwierciedla jej wiarygodność kredytową. Umowa kredytowa jest zawierana na czas określony, który zazwyczaj wynosi 12 miesięcy.

Przykładem banku, który oferuje firmom kredyt obrotowy, jest Getin Banku. Przedsiębiorcy mogą w jego przypadku liczyć na limit sięgający 1 mln zł. Maksymalna wysokość dostępnej kwoty może być negocjowana w przypadku kredytu obrotowego w mBanku. Dodatkowo przedsiębiorcy mają możliwość zastosowania karencji w spłacie rat kapitałowych nawet do 6 miesięcy. Do kwoty 20 tys. zł wierzyciel nie wymaga zabezpieczeń.

Rozwiązania problemów finansowych w postaci kredytu obrotowego znajdziemy w wielu bankach. Wybierając konkretną ofertę, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wysokość oprocentowania, prowizji oraz ubezpieczenia.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam