Jak uniknąć ubezpieczenia w kredycie?

2014-04-28 15:12:00

Aby znaleźć najkorzystniejszy kredyt w banku, musimy skupić się na ustaleniu całkowitego kosztu pożyczki wraz z kosztem ubezpieczenia, jeżeli zostało ono wykupione.

Najczęściej starający się o kredyty bankowe sugerują się wysokością oprocentowania kredytów. Po części mają rację, biorąc pod uwagę ten element kosztów, ale nie tylko oprocentowanie jest ważne – liczą się także opłaty bankowe, prowizja oraz coraz częściej spotykane ubezpieczenie kredytu. Jeżeli w ofercie bankowej znajdziemy podejrzanie niskie oprocentowanie, należy sprawdzić, czy aby nie obowiązuje ono tylko w okresie promocyjnym. Bardzo ważne jest również sprawdzanie tego, ile zapłacimy za ubezpieczenie spłaty kredytu, jeśli zostanie nam sprzedane w pakiecie z pożyczką.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie kredytu to dodatkowe koszty. Jeżeli decydujemy się na polisę (gdyż np. obawiamy się utraty pracy czy też choroby) lub jest ona obowiązkowa, sprawdzajmy zakres jej ochrony oraz wysokość składki ubezpieczeniowej. Niestety, często zdarza się, że polisa do kredytu nie spełnia podstawowych wymogów, a kredytobiorca nie wie nawet tego, w jakiej firmie kredyt został ubezpieczony. Kredyt gotówkowy na niewielką kwotę i o krótkim okresie spłaty najczęściej nie musi być ubezpieczany, choć banki pytają swoich klientów, czy życzą sobie takiego ubezpieczenia. Obowiązkowe ubezpieczenie występuje natomiast przy kredytach hipotecznych, bowiem są to kredyty długoterminowe, więc wszystko może się zdarzyć.

Konsument ma prawo wyboru. Może się zgodzić na ubezpieczenie kredytu i tym samym na często wyższe raty lub nie wyrazić na to zgody. Bank nie ma prawa go zmusić. Osobom, które nie chcą wykupić ubezpieczenia, może jednak podnieść oprocentowanie kredytu. Oczywiście nie oznacza to od razu, że nie można trafić na atrakcyjną ofertę, gdzie rata kredytu z ubezpieczeniem będzie niższa niż rata kredytu bez ubezpieczenia w innym banku. Każdy przypadek należy ocenić indywidualnie.

Polisy do kredytu można uniknąć, rezygnując z niego, gdy jest taka możliwość. Można też dokładnie przeanalizować koszty ubezpieczonej pożyczki i znaleźć taką ofertę, która - mimo że w pakiecie - będzie korzystna i względnie tania. Warto też zastanowić się, czy nie lepiej jednak ubezpieczyć kredyt i mieć spokojny sen. Zawsze najważniejsza jest jednak analiza łącznych kosztów zobowiązania, jakie poniesiemy regulując ubezpieczony - bądź nie - kredyt.

Renata Grochowska