Czy można ufać porównywarkom kredytów gotówkowych?

2014-04-25 12:50:00

Czy porównywarka kredytów gotówkowych pomoże znaleźć jak najkorzystniejszą pożyczkę? Z pewnością dostarczy ważnych wskazówek, jeśli tylko umiejętnie z niej korzystamy.

Kredyty gotówkowe należą do najpopularniejszych kredytów na rynku kredytowym i klienci banków najchętniej po nie sięgają. Gotówka zawsze jest potrzebna. Gdy odczuwamy jej deficyt, kredyty gotówkowe pomagają nam ją uzyskać. Oczywiście, nie wszyscy starający się o kredyty gotówkowe mają szansę na pozytywną decyzję banków. Aby w ogóle starać się o jakikolwiek kredyt, trzeba być dla banku wiarygodnym klientem. Należy mieć określoną zdolność kredytową i pozytywną historią kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli ktoś nie spełnia tych warunków, z pewnością bank odmówi mu udzielenia kredytu.

Każdy starający się o kredyt gotówkowy (i nie tylko) chciałby otrzymać kredyt jak najtańszy i na jak najkorzystniejszych warunkach. Może taki na rynku kredytowym znaleźć, jeżeli skorzysta z kalkulatora kredytów gotówkowych, kalkulatora zdolności kredytowej i porówna oferty co najmniej kilku banków. Zestawienia najlepszych ofert kredytów, w tym również kredytów gotówkowych, przygotowują porównywarki kredytowe – np. Comperia.pl, według której najlepsze oferty kredytów gotówkowych w kwietniu 2014 r. dostępne są m.in. w takich bankach jak: ING Bank Śląski, Eurobank, Deutsche Bank czy też Bank Zachodni WBK.

Ostatni z wymienionych banków przygotował dla swoich klientów ofertę "Kredytu gotówkowego dla najlepszych klientów". Mimo że oprocentowanie nominalne pożyczki jest niskie, to kredytobiorca musi liczyć się z kosztem prowizji, sięgającym są 5 proc. kwoty kredytu. Bank jednocześnie nie żąda żadnych zabezpieczeń ani ubezpieczenia kredytu, można starać się tam o kredyt do wysokości 120 tys. zł, a okres kredytowania wynosić może nawet 6 lat. ING Bank Śląski tymczasem oferuje "Pożyczkę Premium" oprocentowaną na 8,3 proc. Ważna informacja dla klientów banku i zainteresowanych tą ofertą jest taka, że bank nie pobiera prowizji, maksymalna kwota tej pożyczki wynosi 160 tys. zł, a okres spłaty może wynosić nawet 8 lat. Czy jest to oferta optymalna? To zależy dla kogo. Pamiętajmy, że każdy kredyt – również kredyt gotówkowy – należy dopasować do potrzeb i możliwości konkretnego klienta.

Czy takim zestawieniom można zaufać? Nie ma podstaw, aby im nie ufać, ale nie mogą być wyrocznią. Przy ocenie wiarygodności starających się o kredyty banki biorą pod uwagę wiele różnorakich czynników, które niekoniecznie znajdują się w formularzach porównywarek. Należy pamiętać, że warunki takiej czy innej oferty zawsze można sprawdzić w oddziale banku. Porównywarki poszukującym jak najkorzystniejszych kredytów dają jednak konkretne wskazówki – to istotne, jeżeli nie chcą oni zdawać się na pomoc doradców finansowych, ale samodzielnie wybrać jak najlepsze oferty kredytowe.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam