Na ile można wierzyć rankingom kredytów konsumenckich?

2014-04-28 14:07:00

Kredyty braliśmy, bierzemy i zapewne brać będziemy, ponieważ często nie mamy gotówki potrzebnej na zakup sprzętu AGD czy też brakuje nam środków na wyjazd zagraniczny. By sfinansować te potrzeby najtańszym kosztem, dobrze jest korzystać z rankingów kredytów konsumenckich.

Oferta kredytów konsumenckich jest bogata i zróżnicowana, dlatego wybranie najkorzystniejszego dla siebie kredytu nie jest proste. Pomóc w tym mogą kalkulatory kredytów, analizy ofert i rankingi kredytów konsumenckich. Jeżeli ktoś nie ma czasu, aby prowadzić wyliczenia i analizy, może powierzyć to doradcom finansowym, którzy mają sporo ofert kredytowych z wielu banków, potrafią przedstawić klientom kilka wariantów kredytowych, a także są w stanie pomóc dopasować kredyt do możliwości finansowych starających się.

Istotną wskazówką dla starających się o kredyty są dostępne w sieci rankingi. Różni są jednak twórcy rankingów – przy selekcjonowaniu najkorzystniejszych ofert mogą brać oni pod uwagę inne elementy. Rodzi się pytanie: na ile rankingi są wiarygodne dla starających się o jak najkorzystniejsze kredyty? Rozmaite są opinie na ten temat. Niektórzy twierdzą, że w wielu przypadkach kolejność w rankingach ustalana jest w zależności od tego, jak bardzo bank „zasponsoruje” tworzenie rankingu. Są to raczej skrajne opinie, niepoparte żadnymi argumentami.

Należy podkreślić, że ranking jest ważną metodą opiniotwórczą, która w zasadniczy sposób wpływa na wybór starających się o kredyty. Sam ranking kredytów konsumenckich (i nie tylko) to jednak za mało przy wyborze jak najlepszych dla siebie ofert. Pamiętajmy, że każdy klient jest inny, inną ma sytuację finansową i rodzinną, a oferta kredytowa jest zróżnicowana. Ważne jest odpowiednie dopasowanie oferty do starającego się o kredyt. Sugerując się rankingami i porównaniami dostępnymi w Internecie koniecznie trzeba zwracać uwagę na to, jakich kwot i okresów spłaty dotyczą. Może się bowiem okazać, że oferta tego samego banku będzie korzystna, gdy np. zechcemy pożyczyć w nim mniejszą kwotę na rok, a stanie się nieopłacalna, gdy będziemy mieli zamiar pożyczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych na kilka lat. Dobór parametrów pożyczek pełni więc kluczową rolę w ocenie tego, czy dane zestawienie ofert bankowych będzie w naszym przypadku przydatną podpowiedzią przy wyborze ostatecznego kredytobiorcy.

Ilona Maciejuk