Jak działają kredyty na oświadczenie?

2014-04-25 09:50:00

Kredyty są dla ludzi, ale dla ludzi rozsądnych, a więc takich, którzy trzy razy przemyślą swoją decyzję. Wnioskując o kredyt zwykle klienci muszą dostarczyć bankowi zaświadczenie o dochodach, choć dostępne są także pożyczki na oświadczenie.

Od podjęcia przez konsumenta decyzji o kredycie do pozytywnej decyzji banku jest daleka droga. Trzeba spełnić wiele warunków, aby dostać kredyt w banku. Należy też zabezpieczyć pieniądze w budżecie domowym na późniejszą spłatę kredytu. O kredyty jest teraz też o wiele trudniej niż kiedyś i banki stawiają przed starającymi się o nie bardziej rygorystyczne warunki. Nie oznacza to jednak, że konsumenci nie starają się o kredyty, a banki ich nie udzielają – zmieniły się tylko zasady. Niektóre oferty bankowe znikły, ale nadal można znaleźć w ofercie bankowej np. kredyty na oświadczenie. Na jakich zasadach one działają?

Procedury, z jakimi musimy się zmierzyć w bankach podczas starań o kredyty, czasami nas przerastają, ale trzeba przez nie przebrnąć. Idealny sposób na oszczędzenie czasu i nerwów stanowią kredyty na oświadczenie. Ale tylko teoretycznie… Dlaczego? Przed kryzysem oświadczenie o zarobkach składane pracownikowi bankowemu w zupełności bankowi wystarczało. Teraz kredyt na oświadczenie też jest możliwy, ale należy być przygotowanym na to, że banki i tak wszystko dokładnie sprawdzą. Dla banku każdy ze starających się o kredyt musi być osobą wiarygodną: musi mieć określoną zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową. Nawet w przypadku kredytu na oświadczenie bank i tak zasięgnie informacji w Biurze Informacji Kredytowej oraz potwierdzi wykazane w oświadczeniu dochody.

Dlaczego banki taką uwagę przykładają do sprawdzania konsumentów starających się o kredyty? Z prostego powodu – wielu kredytobiorców okazało się niewypłacalnymi, a wielu innych, już starając się o kredyty, zakładało, że nie będzie ich spłacać. Banki ograniczyć ryzyko finansowania tego rodzaju klientów, dlatego wprowadzone zostały tak rygorystyczne warunki – narzucone również przez KNF. Jeżeli nie spełnimy jednak wymogów bankowych, by uzyskać pozytywną decyzję kredytową, o kredyty możemy starać się w instytucjach pozabankowych – w ich przypadku będziemy musieli jednak liczyć się z dużo wyższymi kosztami.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam