Czy kredyty krótkoterminowe są korzystne?

2014-04-09 15:35:00

Czy kredyty krótkoterminowe są korzystniejsze od kredytów długoterminowych? W odpowiedzi na to pytanie uwzględnić należy fakt, że poszczególne typy pożyczek wiążą się z nieco innymi typami korzyści - nie tylko finansowymi.

Kredyty krótkoterminowe są zazwyczaj zaciągane na dowolny cel, np. na bieżące potrzeby, natomiast kredyty długoterminowe, inaczej hipoteczne – na konkretny cel, taki jak np. zakup mieszkania, domu albo samochodu. I jedne, i drugie są potrzebne klientom banków, dlatego starających się o nie nigdy nie brakuje.

Wyjaśnijmy, co to są kredyty krótkoterminowe i na jakich zasadach funkcjonują. Kredyty krótkoterminowe zazwyczaj są zaciągane na niskie kwoty. Jak nazwa wskazuje, termin rozliczenia się z takich kredytów jest dość krótki. Niestety, faktem też jest, że kredyty krótkoterminowe są zwykle wyżej oprocentowane niż kredyty długoterminowe. Trzeba też pamiętać, że kredyty długoterminowe dotyczą dużych kwot i przeznaczane są na określony cel – chociaż ostatnio banki, np. PKO BP, umożliwiają przeznaczenie części kapitału uzyskanego z tytułu kredytu hipotecznego na sfinansowanie dowolnych celów (w PKO BP jest to aż do 25 proc. kwoty kredytu).

Zaletą kredytu krótkoterminowego jest to, że przy w jego przypadku banki nie żądają przedstawiania aż tylu dokumentów jak przy kredytach długoterminowych. Najczęściej wystarczy zaświadczenie o dochodach oraz dowód osobisty. Jeżeli konsument stara się o krótkoterminowy kredyt gotówkowy w banku, w którym ma założone konto osobiste, to bank – ze względu na to, że dokładnie orientuje się w finansach starającego się o kredyt – nie żąda często nawet zaświadczeń. W takiej sytuacji wystarczy złożenie wniosku o kredyt po okazaniu dowodu osobistego.

Długoterminowe kredyty hipoteczne to stosy koniecznych do przedłożenia dokumentów, pozwoleń, zlecenia wyceny nieruchomości itp. Przy kredytach krótkoterminowych czas oczekiwania na decyzję banków jest bardzo krótki i często pieniądze – jeżeli oczywiście kredytobiorca spełnia wszystkie warunki – są przelewane na jego konto jeszcze tego samego dnia. Na przykład Pożyczka Superszybka w ING Banku Śląskim może być udzielona podczas jednej wizyty, jeżeli klient jest wiarygodny dla banku i spełnia wszystkie warunki bankowe. Bank zastrzega sobie jednak prawo do zbadania jego zdolności kredytowej klienta oraz prawo do odmowy kredytu.

Oferta kredytowa banków jest dość zróżnicowana, np. okres spłaty i oprocentowania kredytów krótkoterminowych jest inny w każdym banku – dlatego starający się o pożyczki powinni dokładnie analizować oferty bankowe, posługując się przy tym np. porównywarkami finansowymi.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam