Kiedy bank może podnieść oprocentowanie Twojego kredytu?

2014-04-11 18:04:00

Wzięcie kredytu w banku nie oznacza, że przez cały okres umowy oprocentowanie pożyczki będzie na pewno jednakowe. Może ono zostać podniesione, a rata może wówczas wzrosnąć.

Klienci banków, którzy mają zamiar wziąć kredyt gotówkowy lub pożyczkę innego rodzaju, powinni wiedzieć, że często oprocentowanie takiego produktu może ulec zmianie. Kredyt to instrument uzależniony od stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. To zaś oznacza, że zmiany wprowadzone przez NBP znajdują odbicie w oprocentowaniu zwykłych kredytów, jeśli w umowie zawarta była informacja o zastosowaniu oprocentowania zmiennego.

Sprawdź też: Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu?

Kiedy bank może podnieść oprocentowanie kredytu o zmiennej stopie procentowej? Podniesienie ogólnych stóp procentowych kraju skutkuje zazwyczaj takim krokiem, choć nie musi to nastąpić natychmiast. Oprocentowanie może zostać podniesie na przykład miesiąc później.

Bardzo dużo zależy od tego, jaki produkt posiadamy. Banki posiadają szeroką ofertę kredytową, w której znajdują się również oferty, w przypadku których oprocentowanie naliczane jest w sposób zmienny. Mimo dostępu do wytycznych na temat tego, kiedy bank może podnieść oprocentowanie pożyczki (a są one zawarte w umowie), kredytobiorca nie jest dokładnie w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi zmiana wysokości raty. Z jego perspektywy podnosi to poziom niepewności.

Oprocentowanie nominalne kredytów obliczane jest według wzoru: WIBOR + marża banku. W dużym skrócie WIBOR jest ceną, po jakiej banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze. WIBOR to wskaźnik zależny od stóp procentowych (ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej), na które wpływa inflacja. Co istotne, stawka WIBOR jest podawana do publicznej wiadomości, więc łatwo można zdobyć o niej informacje. Co się tyczy marży, to jest ona najczęściej elementem stałym, ustalonym na poziomie np. 2 proc., 5 proc. czy 10 proc. Na rynku finansów są jednak obecne także kredyty o oprocentowaniu stałym, w ich przypadku zmiany wysokości wskaźnika WIBOR nie będą powodowały różnic w wysokości spłacanej już raty zaciągniętego kredytu.

Sprawdź też: Marża i WIBOR, czyli o całkowitym koszcie kredytu

Podsumowując, oprocentowanie kredytu może wzrosnąć, jeśli jest uzależnione od zmiennych czynników, a tego dowiedzieć się można z umowy kredytowej. Oprocentowanie zmienne dotyczy obecnie większości ofert kredytów konsumenckich, dostępnych na rynku bankowym, sprawiając, że kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem odchodzą powoli do lamusa.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam