Jakie kredyty preferencyjne będą dostępne w 2014 roku?

2014-01-28 21:16:00

Kredyty udzielane na preferencyjnych warunkach umożliwiają zmniejszenie kosztów pożyczki. Na rynku bankowym znajdziemy produkty finansowe z dopłatami rządowymi lub pochodzącymi z funduszy UE. Dowiedzmy się, z jakich kredytów preferencyjnych skorzystamy w 2014 roku?

Z największą grupą kredytów preferencyjnych spotkają się rolnicy. Pożyczki z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pozwalają na sfinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych i przetwórstwie, wspierają powstawanie nowych zabudowań. Dopłaty pomagają w zakupie i wdrożeniu nowych technologii w zakresie produkcji. Kredyty z dofinansowaniem stawiają sobie za cel pomoc gospodarstwom dotkniętym klęskami żywiołowymi.

Sprawdź też: Gdzie znaleźć tani kredyt preferencyjny na zakup ziemi rolnej?

Wraz z 2014 r., niosącym za sobą mniej korzystne warunki kredytowania dla rolników, mają funkcjonować specjalne pożyczki na zakup ziemi. Kredyty preferencyjne w 2014 r. mogą być źródłem finansowania inwestycji sięgających nawet 15 lat.

Wsparcie dla firm

Firmy, które realizują inwestycje przy udziale środków z funduszy unijnych, mają możliwość skorzystania z kredytów pozwalających na odzyskanie części kosztów inwestycji. Atutem takich pożyczek jest szansa na otrzymanie zwrotu pieniędzy po zrealizowaniu projektu. O kredyty z dofinansowaniem UE starać się mogą spółki osobowe, kapitałowe, klienci prowadzący własną działalność gospodarczą i duże przedsiębiorstwa.

Kredyty z dotacją rządu

W 2014 r. ze wsparcia rządu przy zakupie nieruchomości skorzystają osoby fizyczne. Program Mieszkanie dla Młodych obejmuje zarówno małżeństwa, jak i singli. Na największe dotacje mogą liczyć małżonkowie z co najmniej dwójką dzieci. Rodziny, w których w okresie 5 lat od uzyskania pożyczki pojawi się trzecie lub kolejne dziecko, mają szansę na dodatkową dopłatę. Adresatami preferencyjnych produktów bankowych z programu MdM są również osoby samotnie wychowujące dzieci. Niestety, środki z kredytów z dofinansowaniem mogą być przeznaczone jedynie na zakup mieszkań na rynku pierwotnym, co odróżnia zasady funkcjonowania tego programu od poprzedniego, czyli Rodziny na Swoim.

Kredyty dla studentów

Jak co roku, z kredytów z dofinansowaniem będą mogli skorzystać studenci. Preferencyjne warunki kredytowania pozwolą żakom na uzyskanie środków na sfinansowanie nauki. Atutem pożyczek dla uczniów szkół wyższych jest to, że dług zaczyna być spłacany dopiero po dwóch latach od momentu zakończenia studiów. Kolejnym plusem kredytów studenckich jest ich oprocentowanie, które dzięki dopłatom ze strony rządu, osiąga najniższą wartość na rynku bankowym.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam