Omawiamy zasady preferencyjnych kredytów dla młodych małżeństw

2014-01-31 16:00:00

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych młode małżeństwa mogą liczyć na tanie kredyty hipoteczne z dofinansowaniem rządowym. Na czym jeszcze polegają preferencyjne warunki tego typu pożyczek?

Kupno nieruchomości wiąże się z wieloma wydatkami. Sfinansowanie domu lub mieszkania jest szczególnie trudne dla młodych małżeństw, które często nie mają wystarczających oszczędności. Koszty kredytów hipotecznych również są wysokie, pomimo tego że spłata pożyczki na zakup nieruchomości rozkładana jest zwykle na wiele lat. Ułatwieniem dla młodych par w osiągnięciu upragnionego celu, jakim jest własne lokum, są preferencyjne programy tworzone przez rząd.

Program Mieszkanie dla Młodych

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych to projekt dopłat do kredytów hipotecznych, który rząd wprowadził w miejsce wcześniej funkcjonującego programu Rodzina na Swoim. W porównaniu do wcześniejszego programu MdM obejmuje zarówno rodziny, małżeństwa, jak też osoby samotne i singli. W przypadku osób w związku małżeńskim z dopłat można skorzystać wówczas, gdy jedno z małżonków nie przekroczyło jeszcze 35 roku życia.

Jaką nieruchomość można kupić?

Kredyt z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych jest kierowany do osób, które nie są właścicielami mieszkania, domu lub udziału w nieruchomości mieszkalnej, która mogłaby służyć jako samodzielny lokal. W przeciwieństwie do programu Rodzina na Swoim nowy projekt nie dotyczy już mieszkań z rynku wtórnego. Kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach można uzyskać jedynie na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Dopłatą objętych może być jedynie 50 m.kw. nabywanego lokalu.

Na jakie dopłaty można liczyć?

W ramach programu Mieszkania dla Młodych na nieco wyższe dopłaty mogą liczyć małżeństwa z dziećmi. Oprócz pieniędzy wypłacanych jednorazowo rodziny mogą uzyskać dodatkowo 5 proc. Gdy rodzina ma dwójkę dzieci, a w okresie do 5 lat po zakupie mieszkania pojawi się kolejne, dopłata wzrośnie o kolejnych 5 proc. Rodziny wielodzietne mogą w związku z tym liczyć na nawet 20 proc. Standardowa dopłata do wkładu własnego dla osób korzystających z programu Mieszkanie dla Młodych, czyli osób samotnych oraz małżeństw bez dzieci wynosi 10 proc.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam