Gdzie znaleźć tani kredyt preferencyjny na zakup ziemi rolnej?

2014-01-27 18:36:00

Oferta kredytów preferencyjnych na zakup ziemi rolnej straciła swoją ważność wraz z końcem 2013 r. Środki z budżetu państwa przeznaczone na dopłaty zostały wykorzystane przed czasem. Dowiedzmy się, czy istnieje szansa na to, że w bieżącym roku kapitał się zwiększy i rolnicy będą mogli korzystać z atrakcyjnych warunków kredytowania.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pieniężny limit dopłat do kredytów zaciąganych na zakup ziemi rolnej został wyczerpany. Póki co stanowisko w tej sprawie jest nieodwołalne. Przypomnijmy sobie preferencyjne warunki, na jakich można było uzyskać pożyczkę na zakup ziemi rolnej.

Sprawdź także: Które banki najtaniej pożyczą rolnikom?

Rząd pokrywa część odsetek

Osoby zdecydowane na prowadzenie gospodarstwa rolnego powinny zastanowić się nad tym, w jaki sposób będą finansować swoje działania. Rząd, chcąc zachęcić rolników do powiększania gospodarstw, postanowił pokryć część odsetek od zobowiązań finansowych zaciąganych na zakup ziemi rolnej. Wiele banków wprowadziło do swoich ofert preferencyjny kredyt inwestycyjny dedykowany rolnikom.

Kredyt w ING Banku Śląskim

Przykładem takiej instytucji jest ING Bank Śląski, którego propozycja obejmowała zarówno konsumentów, którzy prowadzili działalność rolniczą, jak i osoby fizyczne. Maksymalny czas finansowania wynosił 15 lat. Celem, na jaki bank udzielał pożyczki, mogło być powstanie oraz powiększenie gospodarstwa rolnego lub stworzenie działu specjalnego produkcji rolnej.

Kredyt w Banku BGŻ

Kredyt inwestycyjny z dopłatami ARiMR oferował również Bank BGŻ. Zakres preferencyjnych pożyczek obejmował wydatki związane ze zwiększeniem produkcji agrarnej, kreacją bazy surowcowej oraz poprawieniem wykorzystania zasobów ludzkich w pracy. Oprocentowanie kredytów w banku BGŻ wynosiło już od 0,4% do 1,5% stopy redyskontowej weksli. Reszta kosztów była pokrywana przez ARiMR. Produkt był adresowany do osób fizycznych oraz klientów, którzy zdecydowali się na prowadzenie działalności rolnej lub usług przetwórstwa.

Kredyt w Credit Agricole

W Credit Agricole wsparcie finansowe na zakup gruntów rolnych pozwalało wnioskodawcom na pokrycie 70 proc. wartości nabywanej ziemi. Kredyt mógł stanowić refinansowanie poprzednich zadłużeń. Oferta była dedykowana osobom planującym uczestnictwo u rynku agrobiznesu.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam