Wyjeżdżasz za granicę? Możesz płacić w bitcoinach!

2014-01-28 15:00:00

Wyjazd za granicę wiąże się zazwyczaj z koniecznością wymiany waluty. Obecnie możliwe jest jednak płacenie nie tylko w walucie danego państwa, do którego się udajemy - rachunki w podróży możemy regulować bitcoinami.

Zanim zdecydujemy się na zakup bitcoinów należy dowiedzieć się, czym właściwie jest bitcoin i w jaki sposób działa. Bitcoin to cyfrowa waluta zaprojektowana w 2008 roku. Działa ona podobnie do wszystkich innych znanych nam walut z tym, że w przypadku bitcoinów nie mamy do czynienia z realnym pieniądzem, ale z monetami wirtualnymi, które przechowywane mogą być na serwerze lub dysku własnego komputera w postaci specjalnych plików portfela. Co więcej, ta wirtualna waluta może być przesyłana do innych osób drogą internetową. Warunkiem jest jednak posiadanie specjalnego adresu bitcoin.

Bitcoinów nie generuje jeden centralny organ, a różni emitenci, którzy są elementami sieci peer-to-peer. Węzły sieci dbają o bezpieczeństwo realizowanych transakcji, a taki sposób organizacji całego procederu wydobywania pieniądza ogranicza możliwość kontroli jego posiadaczy, pozwalając na zachowanie przez nich anonimowości.

Bitcoiny możemy swobodnie wymieniać na inne waluty oraz używać ich do płatności internetowych, a także płacenia w punktach usługowo-handlowych. Należy podkreślić, że bitcoin został zaakceptowany jako legalny środek płatności przez wiele państw, takich jak na przykład Kanada. Przy pomocy tej waluty możemy więc regulować należności za usługi czy różnego rodzaju dobra. To stwarza oczywiście możliwość, by wyjeżdżając na przykład do Kanady, można było korzystać tylko z bitcoinów, bez konieczności wymiany złotówek na dolary kanadyjskie. Podobnie przedstawia się sytuacja akceptowania bitcoinów w przypadku chociażby Niemiec. Możliwość nabywania bitcoinów oraz ich wymiana między użytkownikami zostały zaakceptowane także przez polskie Ministerstwo Finansów. W praktyce oznacza to, że mamy sposobność wymienić złotówki na bitcoiny w Polsce, a jadąc do Niemiec czy Kanady, możemy właśnie przy pomocy tej waluty opłacać poszczególne rachunki.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam