Od czego zależy kurs bitcoina?

2014-01-13 14:53:00

Bitcoin to wirtualna waluta, którą można się posługiwać tak jak znanymi nam dolarami, euro czy złotówkami, z tym wyjątkiem że występuje jedynie w postaci elektronicznej. Sprawdź, od czego dokładnie zależy jej kurs.

Bitcoin jak każda inna waluta ma swój indywidualny kurs kupna i sprzedaży. Jest on uzależniony od podobnych czynników, jakie mają wpływ na wartość innych walut, a jego wysokość zależy w głównej mierze od popytu na tę walutę. To właśnie zainteresowanie ze strony klientów jest w tym przypadku czynnikiem determinującym wartość danego pieniądza. Im więcej ludzi chce mieć bitcoiny, tym bardziej ich wartość rośnie.

Sprawdź też: Kryptowaluta dogecoin - czy powtórzy sukces bitcoina?

Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku dolarów czy złotówek. Jeśli ich atrakcyjność jako środka płatniczego i lokaty kapitału rośnie, to tym samym rośnie ich wartość. Kurs walut krajowych jest przy tym ściśle zależny od sytuacji gospodarczej danego państwa. Mierzona jest ona zaś przy pomocy wskaźnika PKB. Jeśli Produkt Krajowy Brutto zwyżkuje, to automatycznie zwiększa się wartość waluty. W przypadku bitcoina nie ma jednak takiej zależności, ponieważ nie jest on sprzężony z żadną konkretną gospodarką.

Charakterystyczną cechą wirtualnej waluty bitcoin jest to, że liczba jej nominałów jest ograniczona. Została ona ustalona na samym początku opracowania koncepcji tego systemu walutowego przez jego twórcę i wynosi 21 milionów sztuk. To zaś w praktyce ogranicza możliwość inflacji pieniądza na rynku, jaka zachodzi wówczas, gdy eminent pieniądza postanawia dodrukować jego ilość i tym samym zwiększa ogólną pulę. W przypadku bitcoinów ta maksymalna pula została ograniczona. Co roku generowane są nowe wirtualne monety, które będą wydobywane do momentu osiągnięcia zakładanej liczby sztuk. Zgodnie z szacunkami, w 2016 roku będzie już wygenerowane ¾ monet, czyli prawie 16 milionów sztuk bitcoinów. Wraz ze zbliżaniem się końca produkcji, wartość bitcoinów wzrasta. To zjawisko zwane jest deflacją, która związana jest ze wzrostem podaży. W praktyce oznaczać to będzie, że kurs 1 bitcoina do innych walut będzie wraz z upływem czasu rósł.

Sprawdź też: Bitcoinomat, czyli bankomat na bitcoiny, już w Polsce

Należy więc podkreślić, że głównym czynnikiem mającym wpływ na kurs bitcoina jest zainteresowanie tą wirtualną walutą. Jeśli nabywcy uważają, że jest ona dobrym sposobem na ulokowanie kapitału, to kupując ją, zwiększają jej wartość. Bitcoin jest dobrą lokatą kapitału choćby dlatego, że gwarantuje brak centralnej administracji, a transakcje z jego użyciem zapewniają użytkownikom wysoki poziom anonimowości. Ta kwestia ma duże znaczenie na rynku walutowym, a konsumenci, biznesmeni i rozmaity podmioty gospodarcze cenią sobie fakt, że mogą wykonywać transakcje bez konieczności kontroli ze strony instytucji państwowych.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam