Bitcoiny - nowa waluta, która podbija Europę

2014-01-17 22:00:00

Bitcoiny to oparte na zabezpieczeniach kryptograficznych środki płatnicze funkcjonujące w Internecie. Korzyści, które niesie za sobą ta wirtualna waluta sprawiają, że staje się ona coraz popularniejszym środkiem wymiany wartości. 

Bitcoin to stosunkowo nowy elektroniczny środek wymiany wartości oparty na sieci peer-to-peer, w momencie powstania oprogramowanie było  a wiedzę na jego temat posiadali jedynie najgorliwsi internauci. Obecnie ta wirtualna waluta zdobywa uznanie w całej Europie, a nawet świecie. Do krajów, w których bitcoin bije rekordy popularności, można zaliczyć Chiny oraz Indie, czyli najliczniejsze kraje świata.

Dlaczego bitcoin staje się tak popularny?

Do atutów kryptowaluty, którą jest bitcoin, należy przede wszystkim bezpieczeństwo wykonywanych operacji. Transakcje realizowane za pomocą bitcoinów są zacznie bezpieczniejsze w stosunku do płatności internetowych z użyciem dotychczasowych środków płatniczych. Bitcoin jest chroniony specjalnym kluczem opartym na kryptografii. Indywidualnego znaku nie da się powielić, co zapewnia jego użytkownikowi bezpieczeństwo. Ponadto oprogramowanie, w którym gromadzimy wirtualną walutę umożliwia dodatkowe zabezpieczenie hasłem. Transakcje zastrzeżone podpisem kryptograficznym nie ujawniają danych osób je realizujących. W ten sposób operacje z wykorzystaniem bitcoinów są anonimowe. Do zalet tego elektronicznego środka płatności zaliczyć można również niskie koszty transakcji, czyli wymiany e-monet. Nie wymagają one żadnych opłat (spotkamy się z nimi jedynie na giełdach bitcoinów, jednak w stosunku do kwot ponoszonych przy operacjach w instytucjach finansowych te przy użyciu bitconów są dużo niższe).

Bitcoin jak e-mail

Bitcoin odpowiada na potrzeby użytkowników Internetu. Z tego powodu staje się coraz bardziej popularnym środkiem płatniczym, stosowanym również przez instytucje pożytku publicznego oraz serwisy aukcyjne. Zainteresowanie bitcoinem przekłada się na jego wartość, która stale rośnie. Warto wspomnieć, że pojawiający się na rynku pięć lat temu bitcoin równał się kilku centom, obecnie dochodzi do tysiąca dolarów. Wynika to między innymi z tego, że liczba bitcoinów, która będzie kiedykolwiek w obiegu, przekroczy nieznacznie wartość 40 mln.

Do tej pory w transakcjach bitcoin używano monet. Coraz większa liczba posiadaczy bitcoinów skutkuje wzrostem wartości wirtualnej waluty, co sprawia, że transakcje zaczynają być realizowane za pośrednictwem części bitcoinów. Wartość samego bitcoina rośnie. Jego entuzjasci wskazują, że jest to rozwiązanie tak innowacyjne dla Internetu jak e-mail. Sceptycy twierdzą, że jak na razie bitcoin wykazuje zbyt duże wahania kursowe wynikające ze spekulacji odnośnie do tego, czy stanie się alternatywą środków płatności emitowanych przez państwa. Innym problemem jest brak odpowiednich regulacji prawnych, które dotyczyłyby samego bitcoina oraz realizowaniych za jego pośrednictwem transakcji w wielu krajach. Jedynie pojedyncze państwa uznały bitcoin za legalny środek wymiany wartości. W wielu krajach jest wciąż postrzegany jako rodzaj inwestycji, a nie waluta.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam