Jak działają bitcoiny?

2014-01-16 20:00:00

Bitcoin to obecnie najpopularniejsza waluta oparta na kryptograficznym kluczu publicznym. Na jakiej zasadzie działa?

Aby stać się posiadaczem bitcoinów musimy je najpierw kupić. Do korzystania z wirtualnej waluty potrzebujemy własnego portfela wirtualnego, czyli specjalnego oprogramowania sieci peer-to-peer. Program należy pobrać na dysk komputera i zainstalować. Innym sposobem gromadzenia bitcoinów jest przechowywanie na giełdach walut wirtualnych, ale jest to mniej bezpieczna alternatywa.

Jak stać się użytkownikiem bitcoina?

Każdy nowy użytkownik bitcoina musi podłączyć się do sieci peer-to-peer, będącej podstawą funkcjonowania kryptowaluty. Zainstalowanie oprogramowania stanowiącego wirtualny portfel bitcoinów umożliwia realizowanie transakcji wymiany waluty. Po instalacji internauta musi poczekać na zdjęcie łańcucha bloków, będącego współdzielonym zapisem transakcji, który jest podstawą funkcjonowania całej sieci bitcoin. W zależności od szybkości komputera czas oczekiwania wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Łańcuchy bloków obejmują wszystkie potwierdzone transakcje. Jest to ważna cecha bitcoina, której celem jest weryfikowanie transakcji. Łańcuchy bloków ustawione są w porządku chronologicznym, ponadto, co wynika z kryptografii, są integralne.

Jak realizować transakcje?

Transakcja z wykorzystaniem wirtualnej waluty opiera się na przesłaniu pewnej wartości z wykorzystaniem adresów bitcoin. Operacja jest zapisywana w postaci kolejnego łańcucha bloków. Każdy portfel wirtualny posiada indywidualny klucz, będący tajną częścią danych poszczególnego adresu bitcoin. Klucz prywatny umożliwia podpisywanie transakcji, pozwalając na potwierdzenie adresu portfela konkretnego wirtualnego użytkownika.

Podpisywanie zleceń związanych z transakcjami bitcoin ma na celu zabezpieczenie przed modyfikacjami przez osoby trzecie. Podpis kryptograficzny działa w oparciu o mechanizmy matematyczne, dzięki którym dany użytkownik może potwierdzić liczbę posiadanych bitcoinów.

Każda transakcja wymiany bitconów jest podpisywana kluczem prywatnym przypisanym do określonego adresu. Klucz prywatny jest zabezpieczony kryptograficznie w taki sposób, że przy obecnych możliwościach sprzętu komputerowego nie ma szans na jego rozszyfrowanie oraz kradzież. Przynajmniej tak zapewniają twórcy oprogramowania.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam