Czy w Polsce można płacić bitcoinami?

2014-01-16 21:00:00

Rosnąca popularność wirtualnej waluty, jaką jest bitcoin, oraz coraz większe grono użytkowników posiadających ten środek płatniczy sprawiają, że wzrasta liczba podmiotów, które przyjmują płatności w tej kryptowalucie. Na świecie zapłacimy bitcoinami już nie tylko w sklepach czy serwisach aukcyjnych ale nawet w niektórych instytucjach państwowych. Sprawdźmy, gdzie w Polsce spotkamy się z możliwością zapłaty bitcoinami.

Bitcoin to waluta oparta na kryptograficznych zabezpieczeniach, która staje się coraz powszechniejszym środkiem płatniczym w Internecie. Szczególną popularnością cieszy się w największych krajach świata, takich jak Chinach czy Indie. W Polsce również znajdziemy miejsca, w których uzyskamy możliwość uregulowania rachunku przy wykorzystaniu bitcoinów.

Gdzie w Polsce zapłacimy bitcoinami?

Punktów akceptujących transakcje w bitcoinach nie jest zbyt wiele. Bitcoiny jako datki bardzo chętnie przyjmują organizacje charytatywne. Duże przedsiębiorstwa znacznie rzadziej decydują się na płatności w tej formie, do nielicznych wyjątków należą dostawcy hostingu, tacy jak Spocka firma SuperHost. Na płatności bitconami otwierają się natomiast firmy działające w Internecie.

Sprawdź też: Bitcoinomat, czyli bankomat na bitcoiny, już w Polsce

Mapa płatności bitcoin

W sieci można znaleźć specjalną mapę pokazującą miejsca akceptujące płatności bitcoinami. Mapa jest stale aktualizowana przez internautów. Znajdziemy ją wpisując w wyszukiwarce hasło: „mapa bitcoin Polska”. Szukając instytucji oraz punktów usługowych przyjmujących płatności w bitcoinach, warto odwiedzić polski portal związany z tą walutą. Przy wykorzystaniu bitcoinów można zapłacić za doładowania telefonu w sieciach  Orange, Plus, T-Mobile, Play, Heyah poprzez niezależne serwisy, takie jak bitfon. W Gdańsku za pośrednictwem bitcoinów opłacimy pokoje hotelowe. W całej Polsce zamówimy posiłki w 2,5 tys. restauracji honorujących transakcje przy użyciu elektronicznej kryptowaluty. 

Płatności poza Internetem

Płatności bitcoinami wybiegające poza sferę Internetu są trudniejsze w realizacji, choć zdarzają się przypadki nawet niewielkich przedsiębiorstw, za których usługi będziemy mogli zapłacić właśnie przy wykorzystaniu kryptowaluty. W Warszawie działa już nawet kilka restauracji i pubów, które pozwalają na uregulowanie rachunku bitcoinami.

Sprawdź też: Od czego zależy kurs bitcoina?

Rosnące zainteresowanie bitcoinami

Polskie firmy dopiero zaczynają doceniać możliwość otrzymania zapłaty w bitcoinach. Jednym z minusów płatności realizowanych przy wykorzystaniu elektronicznej kryptowaluty jest znaczne wahanie jej kursu.

Bitcoiny oprócz realizowania transakcji kupna-sprzedaży są dla niektórych alternatywną formą inwestowania kapitału lub przechowywania oszczędności w inny sposób, niż przy użyciu tradycyjnych pieniędzy. 

Renata Grochowska