Co to są bitcoiny i gdzie je można kupić?

2017-08-05 00:38:00

Bitcoin to kryptowaluta używana w Internecie, która zdobywa coraz większą popularność. Rosnąca liczba sklepów internetowych, instytucji i organizacji charytatywnych na całym świecie akceptuje bitcoiny jako środek płatniczy. W jaki sposób można je nabyć?

Coraz większe grono internautów korzysta z rozliczeń w bitcoinach. Wiele osób decyduje się na tę walutę ze względu na bezpieczeństwo oraz anonimowość transakcji realizowanych za jej pośrednictwem. Z roku na rok rośnie liczba punktów usługowych oraz instytucji akceptujących płatności z wykorzystaniem bitcoinów. Wzrost zainteresowania bitcoinem, zwiększa się wraz z liczbą krajów, które uznają korzystanie z bitcoinów za legalne. Do dużych państw honorujących bitcoin jako środek płatniczy w transakcjach internetowych należą min. Niemcy.

Jak nabyć bitcoiny?

Jednym z najpopularniejszych sposobów zdobycia bitcoinów jest korzystanie z giełd internetowych, zajmujących się wymianą kryptowalut. Do wyboru mamy serwisy wymieniające wyłącznie bitcoiny oraz giełdy, które realizują transakcje także w innych, mniej popularnych kryptowalutach. Do znanych giełd zalicza się Mtgox - pierwszą na świecie giełdę, która działa na terenie Japonii od 2010 r. Jej serwis funkcjonuje stabilnie, ale użytkownicy muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami przy wymianie bitcoinów na inne waluty, co jest związane z zajęciem środków giełdy przez amerykańskie instytucje finansowe.

Giełdy kryptowalut

Giełdy, za pośrednictwem których można handlować bitcoinem lub innymi walutami opartymi na kluczach publicznych, działają w większości krajów. Do największych giełd należą serwisy chińskie. Poszukując serwisu, za pośrednictwem którego planujemy nabyć bitcoiny, warto wybrać duże portale internetowe, które działają na rynku usług już od dłuższego czasu i nie miały dotychczas problemów z realizowaniem transakcji.

Innym sposobem pozyskania bitcoinów jest odkupienie ich od innych osób. E-monety mogą być bezpłatnie przelewane pomiędzy wirtualnymi portfelami indywidualnych użytkowników. Dobrze wiedzieć, że tego rodzaju zakupy są mniej bezpieczne ze względu na cechującą je anonimowość. Przy realizowaniu transakcji z użyciem bitcoinów i pieniędzy, trudno jest zweryfikować uczciwość uczestników transakcji.

Po zakupie bitcoinów na giełdzie internetowej dobrze jest przesłać je na swój osobisty portfel wirtualny. Do najpopularniejszych giełd bitcoinów zaliczana jest słoweńska giełda Bitstamp. Zaletą tego serwisu są szybkie wypłaty. Dla użytkowników z Polski przelewy realizowane są w ciągu 48 godzin. Na polskim rynku działa giełda Bitcurex. Operacje finansowe dokonywane na poszczególnych giełdach związane są z koniecznością uiszczenie opłat, które wahają się zwykle od 0,2 do 0,5 proc. wartości danej transakcji.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam