Co to są bitcoiny?

2014-01-16 03:00:00

Bitcoin to wirtualna waluta, która pozwala na dokonywanie za jej pomocą transakcji na całym świecie. Przeczytaj, w jaki sposób funkcjonuje i jakie są jej atuty.

Bitcoiny są elektronicznym środkiem płatniczym i jednostką wymiany wartości w Internecie, której jednostki tworzone są na podstawie specjalnego oprogramowaniu. W odróżnieniu od walut tradycyjnych, bitcoiny nie występują w postaci fizycznej, a więc są pod tym względem różne od pieniędzy drukowanych przez władze poszczególnych państw.

Czemu służą bitcoiny?

Kryptowaluty, a jedną z nich jest właśnie bitcoin, są odpowiedzią na potrzeby zinformatyzowanego świata XXI wieku. Każdy bitcoin jest chroniony specjalnym kluczem publicznym, opartym na kryptografii. Dzięki temu właściciel bitcoina może posiadać wirtualną monetę, w przypadku której nigdy nie zaistnieje obawa, że jej indywidualny klucz zostanie powielony. Kolejną zaletą bitcoinów jest to, że można je przechowywać w portfelu będącym programem instalowanym na komputerze, co umożliwia dodatkowe zabezpieczenie go hasłem. Do atutów bitcoinów działających w świecie wirtualnym można zaliczyć również szybkość realizowania płatności oraz niskie opłaty transakcyjne.

Geneza bitcoina?

Pierwsze koncepcje cyfrowych walut, czyli środków płatniczych opartych na zabezpieczeniach kryptograficznych, pojawiły się pod koniec XX wieku. Wówczas zaczęto snuć rozważania o stworzeniu monety będącej zapisem lub przedmiotem możliwym do zaakceptowania przy płatnościach za dobra oraz usługi w dowolnym kraju. Bitcoin powstał w 2009 r. Został stworzony w oparciu o idee wykorzystania kryptografii w celu kontroli tworzenia oraz przekazywania pieniędzy bez centralnego wydawcy. Bitcoin to jednocześnie wirtualna waluta i oprogramowanie, udostępniane na zasadach open source.  

Zdecentralizowany bitcoin?

Bitcoin nie ma jednego wystawcy, działa poprzez wykorzystanie sieci, a co za tym idzie, wszystkich jej użytkowników. Z tego względu bitcoin jest walutą peer-to-peer, korzystającą z możliwości Internetu. Jest w pełni zdecentralizowany - nie ma podmiotu administracyjnego, który zajmuje się monitorowaniem transakcji ani podmiotu emitującego, co chroni walutę przed możliwościami przejęcia nad nią kontroli lub kradzieżami. Liczba wirtualnych monet, które zostaną wyemitowane jest ściśle określona. Kolejne bitcoiny powstają poprzez wzrost szybkości przetwarzania danych przez sieć użytkowników. Internauta posiadający oprogramowanie bitcoin oraz odpowiednio zaawansowany sprzęt komputerowy może zajmować się pozyskiwaniem nowych monet, co nazywamy wydobywaniem bitcoinów.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam