Czy można wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania od rodziców?

2014-01-29 15:00:00

Zakup mieszkania od członków rodziny za pieniądze z kredytu hipotecznego nie jest łatwy. Coraz więcej instytucji niechętnie udziela tego typu pożyczek. Sprawdźmy, w których bankach mamy szansę na uzyskanie dodatkowych pieniędzy na wykupienie nieruchomości należącej do rodziców.

Banki podchodzą sceptycznie do finansowania zakupu nieruchomości pomiędzy członkami rodziny. Rodzinna transakcja bywa traktowana przez wielu wierzycieli jako forma uzyskania niskoprocentowego produktu, z którego pieniądze zostaną przeznaczone na zupełnie inne cele niż mieszkaniowe. Banki zauważają, że liczne grono przedsiębiorców chce skorzystać z takiej formy pożyczki, aby otrzymać dodatkowe środki na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej. Kredyt hipoteczny to dla właścicieli firm kusząca alternatywa wobec dużo droższych kredytów inwestycyjnych. 

Sprawdź też: Kredyt na dom bez zdolności kredytowej

Dokąd po kredyt na zakup mieszkania od rodziców?

Liczba banków oferujących kredyt hipoteczny na wykupienie nieruchomości od rodziców stale maleje, ale nadal znajdziemy instytucje bankowe, które zdecydują się na przyznanie takich funduszy. Część banków uzależnia udzielenie pożyczki na zakup mieszkania od rodziców od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy. Minusem tego rodzaju ofert mogą być podwyższone koszty kredytu - zdarzyć się może, że przy pożyczkach na zakup nieruchomości od członków rodziny wnioskodawcy podniesiona zostanie marża banku.

Standardowe warunki umowy kredytowej

Do każdego wniosku o kredyt hipoteczny banki podchodzą w sposób indywidualny, dlatego może zdarzyć się, że pożyczkę na zakup mieszkania od członka rodziny otrzymamy bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów z tego tytułu. Jeśli będziemy w stanie wykazać się niezbędną ku temu zdolnością kredytową, to posiadając wzorową historię w BIK-u, możemy liczyć na standardowe warunki kredytowania. Mimo wszystko powinniśmy zapomnieć o tym, że bank uwzględni wartość nieruchomości taką, jaką określi aktualny właściciel mieszkania czy domu - czyli nasz krewny. Wycena zawsze zlecona jest osobie wyznaczonej przez kredytodawcę.

Sprawdź też: Kupujemy dom z drugiej ręki - jakich dokumentów zażąda bank do kredytu?

Szukając korzystnej oferty kredytowej warto sprawdzać, czy pieniądze z banku możemy przeznaczyć na dodatkowe wydatki związane z kupnem mieszkania, takie, jak np. remont. Wysokość kredytu zależy od zdolności kredytowej klienta, ale dobrze wybierać te instytucje, które realizują kredyty finansujące do 95 proc. LTV. Ułatwieniem przy szukaniu atrakcyjnej oferty pożyczki na zakup mieszkania od rodziców może być skorzystanie z pomocy porównywarek finansowych, takich jak Comperia.pl.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam