Kiedy dziecko może korzystać z karty płatniczej?

2014-01-13 14:00:00

Karta płatnicza dla dziecka to nie mrzonka. Rzeczywiście, dzieci mogą tak jak dorośli korzystać z tego typu urządzeń. Co więcej, obecnie używanie ich przez małoletnich staje się coraz powszechniejsze.

Rodzice, którzy chcą sprawić swojemu dziecku kartę płatniczą, mogą skorzystać z trzech opcji. Pierwszą z nich jest karta do rachunku osobistego lub subkonta powiązanego z ROR-em dorosłego opiekuna. Druga opcja to karta przedpłacona. Z kolei trzecią jest karta dodatkowa do tej posiadanej już przez rodziców.

Działanie karty przedpłaconej polega na doładowaniu jej określoną sumą pieniędzy, podobnie jak doładowujemy telefony pre-paid. Takie rozwiązanie pozwala na wykonywanie transakcji bezgotówkowych oraz wypłatę gotówki z bankomatów (choć to z reguły wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji od wypłacanej kwoty) przez dzieci powyżej13 roku życia. Co się tyczy praktyczności tego rodzaju kart, to samo korzystanie z nich przez dzieci nie różni się niczym innym od zwyczajowego korzystania z kart płatniczych przez dorosłych.

Karta dodatkowa do ROR oraz karta do rachunku powiązanego z kontem osobistym rodziców, działają w inny sposób. Tutaj dziecko wydaje już pieniądze zgromadzone na koncie bankowym. Nie jest jednak tak, że wykonywanie transakcji w ten sposób nie jest kontrolowane. Wręcz przeciwnie, rodzice mają całkowity nadzór nad tym, co dziecko kupuje i w jakim czasie realizuje transakcje. Wszystkie niezbędne do tego informacje widoczne są w historii rachunku.

W tej chwili założenie konta młodzieżowego i przy okazji wydanie do niego karty płatniczej nie stanowi problemu także w przypadku małoletnich. Usługi kierowane do najmłodszych oferuje już kilka banków na polskim rynku finansowym. Oczywiście, takie konto, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest monitorowane przez opiekunów nieletniego.

Karta płatnicza może więc stanowić nie tylko ciekawy prezent dla naszej pociechy, ale dzięki temu możemy kontrolować wydatki dziecka, umożliwiając mu znacznie większą swobodę w wykonywaniu transakcji i robieniu zakupów. Należy w tym miejscu wspomnieć o czynniku, który ma ogromne znaczenie. Jest nim bezpieczeństwo. Posiadanie przez dziecko karty płatniczej jest znacznie bezpieczniejsze niż noszenie przez nie gotówki. Kartę płatniczą, nawet jeśli zostanie zagubiona bądź skradziona, można szybko zablokować, unikając w ten sposób straty pieniędzy. W przypadków utraconej gotówki, odzyskanie jej graniczy zazwyczaj z cudem.

Z racji sporych możliwości oferowanych przez rynek bankowy karta płatnicza dla dziecka wydaje się być rozwiązaniem bardzo rozsądnym i praktycznym.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam