Które banki oferują karty płatnicze za darmo?

2014-02-06 14:00:00

Klienci banków lubią mieć możliwość korzystania z rozmaitych usług za darmo. Na pewno jednym z tych produktów bankowych, który może to zaoferować, jest karta płatnicza. Które banki udostępniają bezpłatnie karty debetowe do ROR?

W obecnych czasach konsumenci są przewrażliwieni na punkcie wszelkich opłat, nawet tych najdrobniejszych. Liczy się w końcu każdy grosz i zawsze - zwłaszcza, gdy idzie o usługi bankowe - oczekujemy jak najniższych cen. Jak kwestie opłat prezentują się w przypadku kart płatniczych? Oczywiście istnieją takie karty do ROR, za udostępnianie których banki nie pobierają opłat miesięcznych, ale by je odszukać, należy dobrze przyjrzeć się ofertom kont osobistych z wydawanymi do nich kartami debetowymi.

Sprawdź też: 6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Prawdą jest, że tylko niektóre z banków oferują swoim klientom zupełnie darmowe karty płatnicze. Jedną z tego typu instytucji jest Alior Sync. Jeśli założymy konto osobiste w tym internetowym banku, to z karty płatniczej będziemy mogli korzystać za darmo. W praktyce oznacza to tyle, że co miesiąc z naszego konta nie będą pobierane żadne, nawet niewielkie kwoty za obsługę karty debetowej. Bank nie stawia przy tym warunków, jakie konsument musi spełnić, by mieć kartę za 0 zł. Nie zapłacimy za jej użytkowanie nawet wtedy, gdy nie będziemy wykonywali nią żadnych transakcji bezgotówkowych, a na nasz ROR nie będą regularnie wpływać jakiekolwiek wpłaty.

W przypadku większości banków karta płatnicza wiąże się z rozmaitymi opłatami. Weźmy za przykład kartę debetową MasterCard PayPass oferowaną przez Getin Bank. Wydanie karty jest darmowe, ale jej miesięczne użytkowanie już nie. Nie oznacza to oczywiście, że z naszego konta pobierana będzie co miesiąc dana opłata wynikająca z Tabeli Opłat i Prowizji. Bank ustalił warunek, który pozwala uniknąć zbędnych kosztów - opłaty miesięcznej za obsługę karty nie pobiera, jeśli w ciągu danego miesiąca wykonamy przy jej użyciu transakcje bezgotówkowe na co najmniej 100 złotych.

Sprawdź też: Wypłaty z bankomatów za granicą mogą być darmowe

Podobne rozwiązanie proponuje ING Bank Śląski, w którym również (w przypadku konta Direct) możemy mieć kartę płatniczą za darmo. Warunkiem nienaliczenia opłaty za użytkowanie karty jest tym razem wykonanie w ciągu miesiąca transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 200 złotych. Podobnie swoje oferty kart debetowych konstruuje większość banków.

Podsumowując, darmowa karta płatnicza jest dostępna, choć czasem trzeba spełnić kilka wymogów, by nie narazić się na koszty związane z jej miesięczną obsługą. Fakt faktem, że tylko niewielka liczba banków oferuje nam całkowitą bezwarunkowość w zakresie ofert kart za 0 zł, ale przyznać trzeba, że warunki, jakie zazwyczaj należy spełnić, by uniknąć opłaty, wcale nie są takie wygórowane. Wystarczy więc, że co miesiąc bezgotówkowo zapłacimy za zakupione produkty o określonej wartości, a będziemy mogli się cieszyć brakiem opłat z tytułu posiadania karty.

Marzena Kazbieruk