Czy niespersonalizowane karty płatnicze są dostępne?

2014-02-14 17:00:00

Zazwyczaj, jeśli decydujemy się na kartę płatniczą, to otrzymujemy ją w wersji spersonalizowanej. Znajduje się na niej nasze imię i nazwisko, co świadczy o tym, że karta należy do nas. Istnieje jednak możliwość uzyskania karty niespersonalizowanej. Jak taką zdobyć?

Karta płatnicza niespersonalizowana jest wydawana bez imienia i nazwiska użytkownika wymienionych na awersie karty i bez podpisu jej właściciela na rewersie. Ponadto jest wydawana przez jej wystawcę od ręki. Oznacza to, że nie musimy czekać, aż karta dotrze do nas pocztą, jak to ma zwykle miejsce w przypadku kart spersonalizowanych. Karta bez naniesionych na nią danych jej właściciela zostaje mu przekazana w momencie podpisania umowy o jej wydanie. Wraz z kartą użytkownik otrzymuje do niej również kod PIN. Aktywacja takiej karty ma miejsce w momencie, kiedy dokonamy nią pierwszej transakcji.

Sprawdź też: Czy sprzedawca może zatrzymać niepodpisaną kartę płatniczą?

Karta płatnicza niespersonalizowana to instrument płatniczy, który jest szczególnie polecany osobom potrzebującym skorzystania z niej niedługo po bądź od razu po założeniu konta osobistego. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że nie wszystkie banki proponują nam takie karty. Większość oferuje tylko ich wersje spersonalizowane, na dostarczenie których musimy czekać czasem nawet kilkanaście dni. Osoby, którym zależy na otrzymaniu karty niespersonalizowanej, powinny po prostu o taką kartę poprosić w banku. Ten rodzaj kart dostępny jest chociażby w banku GBS oraz Alior (w przypadku tej drugiej instytucji będzie to płaska karta MasterCard Debit). Należy zdawać sobie sprawę z tego, że karta może być w danym momencie niedostępna w określonym oddziale banku. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, zawsze możemy udać się w tej sprawie do innego oddziału tej samej instytucji.

Jeśli chodzi o jej funkcjonalność karty niespersonalizowanej, to oferuje te same możliwość, co jej odpowiednik z wybitymi danymi użytkownika. Po pierwsze,tak samo skutecznie zapewnia bezpieczeństwo środków finansowych znajdujących się na koncie osobistym, które wypłacone mogą być tylko przy użyciu znanego jedynie nam kodu PIN. Po drugie, taka karta to komfort i możliwość natychmiastowego wykonywania transakcji zaraz po podpisaniu umowy i otrzymaniu karty. Koszt jej wydania jest najczęściej zerowy. Ważną informacją jest to, że karta tego typu jest ważna przez okres 12 miesięcy.

Sprawdź też: 6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Karta płatnicza niespersonalizowana to narzędzie, które wychodzi naprzeciw potrzebom klientów banku, którzy się śpieszą i nie chcą oczekiwać na przesyłkę z kartą spersonalizowaną. Jeśli jesteśmy właśnie w takiej sytuacji, to nie powinniśmy się wahać z decyzją o wyborze tego rodzaju "plastiku". Jego minusem może być jedynie to, że w przypadku kradzieży lub jego zaginięcia, trudniej będzie ustalić, do kogo należy.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam