Ile wynosi czas oczekiwania na kartę płatniczą?

2014-01-13 12:00:00

Zakładając rachunek bankowy, w większości przypadków decydujemy się także na kartę płatniczą do obsługi konta za pośrednictwem bankomatów oraz do płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych. Na otrzymanie karty płatniczej najczęściej trzeba poczekać. Jak długo?Karty płatnicze są powszechnie znanym produktem bankowym. Pozwalają na korzystanie z wypłat za pośrednictwem bankomatów oraz dokonywanie transakcji bezgotówkowych w punktach usługowych. Pozyskanie karty płatniczej do rachunku bankowego nie jest konieczne, ale znacznie ułatwia obsługę konta osobistego.

Sprawdź też: Aktywacja karty do bankomatu przez Internet

Na kartę trzeba poczekać

Popularne na polskim rynku karty płatnicze, takie jak Visa czy MasterCard, nie są własnością banków, ale organizacji obsługujących systemy płatności bezgotówkowych. Z tego względu klient, który decyduje się na założenie rachunku, nie może liczyć na uzyskanie karty od ręki, nawet jeśli rachunek jest otwierany bezpośrednio w oddziale banku, a nie drogą internetową. Podpisując umowę składamy zlecenie na otrzymanie karty płatniczej. Produkt jest wysyłany do klienta pocztą. Czas oczekiwania na kartę płatniczą jest określany przez banki maksymalnie na 14 dni, co wynika z przepisów Poczty Polskiej, która ma obowiązek dostarczenia przesyłki do adresata do dwóch tygodni. W większości banków czas pomiędzy założeniem konta, a otrzymaniem karty nie przekracza kilku dni, bez względu na sposób zakładania ROR.

PIN do karty

Do każdej karty płatniczej wysyłany jest dodatkowo kod PIN. Część banków wprowadza obecnie możliwość uzyskania numeru PIN do karty płatniczej za pośrednictwem serwisów internetowych. Pozyskanie PIN-u w ten sposób jest szybsze, gdyż nie trzeba czekać na dwie przesyłki pocztowe, czyli jedną z kartą oraz drugą z kodem zabezpieczającym. PIN-y do kart płatniczych nigdy nie są wysyłane w ramach jednej przesyłki. Klienci, którzy chcą skrócić czas pozwalający na użytkowanie karty, mogą zdecydować się na skorzystanie z ofert banków zapewniających przesłanie PIN-u za pośrednictwem serwisów internetowych.

Karta płatnicza od ręki

W pewnych sytuacjach istnieje możliwość otrzymania karty płatniczej w oddziale banku. Niektóre instytucje wprowadziły do swojej oferty karty tymczasowe. Takie produkty są oferowane nowym klientom lub osobom, które utraciły kartę płatniczą, ale nie chcą, bądź nie mogą, czekać na otrzymanie nowej.

Sprawdź też: Niepodpisana karta płatnicza - czy sprzedawca może ją zniszczyć?

Karty wydawane tymczasowo zapewniają możliwość płatności w sklepach oraz punktach handlowo-usługowych. Za ich pośrednictwem można realizować transakcje internetowe oraz korzystać z bankomatów i wpłatomatów danego banku. Po otrzymaniu karty płatniczej będącej docelową kartą danego rachunku bankowego, tymczasowej karty można nadal użytkować lub zawiesić jej aktywność. Karty tymczasowe nie są kartami imiennymi, mają także krótkie okresy ważności, nie przekraczające roku, w odróżnieniu od standardowych kart płatniczych, z których możemy korzystać nawet kilka lat.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam