Czy można korzystać z karty płatniczej bez podpisu?

2014-01-17 21:00:00

Wiele kart płatniczych posiada miejsce na podpis, które powinniśmy wypełnić zaraz po otrzymaniu karty. Brak autografu może wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla właściciela karty. Istnieją jednak karty, których podpisywać nie trzeba.

Nie wszystkie karty płatnicze muszą być podpisane. O konieczności złożenia podpisu na karcie najczęściej informuje nas bank w liście dołączanym do przesyłanego produktu bankowego. Specjalne miejsce na autograf znajduje się w widocznym miejscu, na odwrocie karty.

Konsekwencje niepodpisania karty płatniczej

Gdy karta debetowa lub kredytowa wymaga podpisu, a użytkownik go nie złoży, może spotkać się z licznymi problemami. Z tego względu najlepiej podpisywać karty płatnicze zaraz po ich otrzymaniu. Zobowiązujemy się do tego w umowie zawieranej z bankiem, z czego często nie zdajemy sobie sprawy, nie czytając dokumentów. Problemy z niepodpisaną kartą mogą pojawić się w sklepach, punktach usługowych, w których dokonujemy transakcji bezgotówkowych. Sprzedawca może wówczas odmówić przyjęcia płatności. Nawet jeśli klient podpisze produkt tuż przed zrealizowaniem transakcji, sprzedawca ma prawo go nie przyjąć. Banki sugerują klientom podpisywanie karty tuż po jej otrzymaniu, zanim zostanie zrealizowana pierwsza transakcja.

Sprawdź też: Czy sprzedawca może zatrzymać niepodpisaną kartę płatniczą?

Jaki podpis na karcie płatniczej?

Nie bez znaczenia jest również to, jaki podpis użytkownik złoży na karcie płatniczej. Dobrze wiedzieć, że autograf powinien być taki sam jak ten, znajdujący się na umowie dotyczącej otworzenia rachunku. We wszelkiego typu sytuacjach spornych pomiędzy bankiem a użytkownikiem, wiarygodność podpisu może być kluczowym argumentem, pozwalającym na pozytywne rozwiązanie reklamacji. Kłopoty mogą pojawić się na przykład podczas kwestionowania transakcji realizowanych za pośrednictwem karty. Gdy klient podważa określoną operację, jednym z weryfikowanych elementów jest porównywanie podpisu na karcie z tym, który jako wzór znajduje się w banku. Niepodpisana karta płatnicza znacznie ogranicza szanse na wygranie sporu z bankiem.  

Autoryzacja przy użyciu podpisu

Jeszcze do niedawna podstawą akceptacji transakcji było sprawdzenie zgodności podpisu na karcie z podpisem złożonym przez klienta na wydrukowanym z terminala paragonie. Było to spowodowane tym, że terminale nie posiadały klawiatury do wprowadzania kodu PIN, które obecnie znacznie przyśpieszają realizację transakcji. Aktualnie transakcje realizowane są w większości przypadków przy użyciu PIN-u, a wielu sprzedawców nie zwraca uwagi na to, czy na karcie płatniczej znajduje się własnoręcznie wpisane imię i nazwisko jej właściciela. Jest to główna przyczyna, z powodu której klienci nie pamiętają o podpisywaniu kart.

Sprawdź też: Bankomat zatrzymał kartę? Poznaj instrukcje postępowania

Karta w niepowołanych rękach

Brak podpisu prowadzi do poważnych problemów, gdy karta dostanie się w niepowołane ręce. Przestępca może podpisać się na karcie używając nazwiska użytkownika karty. Będzie mógł dokonać płatności nawet w miejscu, w którym transakcje nadal autoryzowane są przez złożenie podpisu. Autograf znajdujący się zarówno na karcie płatniczej, jak też złożony na paragonie w sklepie będzie identyczny. Gdy akceptacja transakcji wymaga podpisu, sprzedawca jest zobligowany sprawdzić zgodność wzorów podpisów widniejących na karcie i paragonie.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam