Praca za granicą - kredyt gotówkowy w Polsce

2014-02-07 04:05:00

Coraz większa rzesza Polaków pracuje za granicą. To jednak wcale nie oznacza, że nie mogą oni mieć kredytu gotówkowego w Polsce. W końcu cały czas są obywatelami naszego kraju i są tutaj zameldowani.

Praca za granicą to szansa dla wielu Polaków. Na angielskim, skandynawskim, niemieckim czy francuskim rynku pracy polscy pracownicy mogą zarabiać w euro, co oznacza w praktyce, że zarabiają kilka razy więcej niż w Polsce. Oczywiście sytuacja nie przedstawia się w samych jasnych barwach, gdyż koszty życia za granicą są wysokie. Tak czy owak, praca w innym kraju to duża szansa na dorobienie się. Nie oznacza to jednak, że osoba zatrudniona za granicą nie może potrzebować dodatkowej gotówki, zapewnić którą w stanie jest tylko za pomocą banku - i to polskiego. Należy jednak pamiętać, że poszczególne banki mają różne wymagania względem wnioskodawców zatrudnionych poza granicami kraju.

Najważniejszy jest stały dochód

Podobnie jak w przypadku pracujących w Polsce, tak w przypadku osób zatrudnionych za granicą najważniejszy jest stały dochód, przy czym najbardziej pożądaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Jeśli - zarabiając w obcym kraju - umowy takowej nie posiadamy, to raczej nie mamy co liczyć na uzyskanie kredytu gotówkowego w polskim banku.

Sprawdź też: Praca za granicą a kredyt. Który bank pożyczy? - pełna lista banków!

Więcej formalności

Musimy w tym miejscu pamiętać o tym, że niektóre banki po prostu nie honorują dochodów zagranicznych. Nie powinniśmy się jednak taką sytuacją wcale zniechęcać. W Polsce znajdziemy wiele instytucji, które udzielają kredytów gotówkowych osobom pracującym za granicą.

Jakich dokumentów zażąda bank?

Jeśli bank otrzyma od nas dokumenty potwierdzające fakt pracy w firmie zagranicznej, najlepiej, jeśli jest to umowa na czas nieokreślony, to nie powinno być z wzięciem kredytu gotówkowego żadnego kłopotu. Możemy co najwyżej zostać zobowiązani do przedłożenia przetłumaczonych dokumentów dochodowych, jakich zażąda od nas bank. Ze względu na tę ewentualność decyzja kredytowa może być w podobnych przypadkach odsunięta w czasie w porównaniu do czasu wydawania decyzji dotyczącej pożyczki dla osoby pracującej w Polsce (ta najczęściej wydawana jest w trakcie jednej-dwóch wizyt klienta w oddziale banku).

Sprawdź też: Sprawdź swój BIK za granicą

Trzeba przyznać, że kredyty gotówkowe w złotówkach dla pracujących za granicą mają wiele zalet - zwłaszcza, jeśli pracę na obczyźnie traktujemy jako zajęcie tymczasowe i planujemy w ostateczności powrót do rodzimego kraju.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam