Jak znaleźć tani kredyt gotówkowy?

2014-04-01 18:51:00

Znalezienie taniego kredytu gotówkowego może być dla wielu osób dużym wyzwaniem. Czasami wystarczy jednak trochę cierpliwości i wiedzy, aby odszukać rozwiązanie spełniające nasze oczekiwania.

Poszukiwanie kredytu gotówkowego zazwyczaj kończy się na tym, że zgadzamy się na ofertę zaproponowaną w pierwszym banku, do którego się udamy. Wydaje nam się bowiem, że różnice między propozycjami poszczególnych banków nie mogą być aż tak duże, że może się to okazać dla nas opłacalne. Ponadto takie poszukiwania wymagają dużo czasu, cierpliwości, a ostatecznie i tak nie uda nam się odwiedzić wszystkich banków. Owszem, osobiste odwiedzanie każdego banku z pewnością nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podobnie najkorzystniejsze nie będzie prawdopodobnie opieranie swojej decyzji na informacjach pozyskanych z reklam telewizyjnych, które przecież nie mówią wszystkiego o warunkach kredytu, a wyszczególniają jedynie takie parametry, które na pierwszy rzut oka okazują się atrakcyjne, ale po bliższym przyjrzeniu się ofercie, wcale nie sprawiają, że propozycja jest lepsza od tych przygotowanych przez pozostałe banki. Co więc robić, by wybrać tani kredyt?

Przede wszystkim warto zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą kredytów. Wiele osób daje się nabrać na niskie oprocentowanie nominalne, podczas gdy stanowi ono wyłącznie jeden z elementów całkowitego kosztu kredytu. W innych przypadkach fakt, iż bank nie pobiera prowizji wydaje się być zbawieniem. Nie zwracamy wtedy uwagi na wysokie oprocentowanie czy koszt ubezpieczenia spłaty pożyczki, które sprawiają, że mimo braku prowizji, dana oferta i tak jest zdecydowanie mniej korzystna niż w przypadku innego banku, który prowizji wymaga.

Jeśli interesuje nas znalezienie najtańszego kredytu gotówkowego, poszukiwania powinniśmy rozpocząć wraz z porównywarką finansową i kalkulatorem kredytowym. Takie możliwości oferuje m.in. portal Comperia.pl, gdzie z łatwością można porównać oferty kilkudziesięciu banków, a nawet orientacyjne sprawdzić swoją zdolność kredytową. Oczywiście wyniki przekazane przez porównywarkę nie są ostateczną ofertą banku. W placówce może się bowiem okazać, że w oczach banku nie posiadamy odpowiedniej zdolności kredytowej i bank odrzuci nasz wniosek lub zaproponuje mniej atrakcyjne warunki kredytowania. Porównywarkę finansową należy więc traktować poglądowo. Warto wybrać z jej pomocą kilka najlepszych ofert i skontaktować się z doradcami bankowymi już w oddziałach instytucji. Dzięki temu unikniemy wielogodzinnych poszukiwań kredytu, a skupimy się tylko na najatrakcyjniejszych ofertach.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam