Porównanie oprocentowania ofert kredytów gotówkowych to za mało

2014-04-25 09:05:00

Oprocentowania kredytów gotówkowych to jedynie jeden z elementów jego kosztu całkowitego. Porównanie oprocentowania to za mało, by wybrać najkorzystniejszą pożyczkę.

Kredyty gotówkowe to jedne z najpopularniejszych produktów bankowych. Ich atutami są uproszczona procedura przyznawania oraz możliwość przeznaczenia otrzymanej kwoty na dowolny cel. Gdy klient decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, z reguły wymaga się od niego przedstawienia dokumentów do wniosku kredytowego. Niezbędnymi materiałami mogą okazać się informacje o zatrudnieniu, czyli zaświadczenie od pracodawcy oraz dokumenty potwierdzające wysokość uzyskiwanych dochodów. W przypadku uproszczonej procedury wnioskodawca okazuje tylko dowód osobisty i oświadcza o wysokości uzyskiwanych zarobków. Oferty kredytów gotówkowych na specjalnych zasadach są kierowane przede wszystkim do klientów, którzy korzystają w danej instytucji z rachunku osobistego.

Oprocentowanie to nie wszystko

Wybierając kredyt gotówkowy, warto szukać najtańszych ofert. W tym celu należy zestawić produkty finansowe co najmniej kilku banków. Wielu interesantów, wybierając pożyczkę, porównuje jej oprocentowanie nominalne, niebędące jedynym elementem wpływającym na całkowity koszt zobowiązania. Dobrze wiedzieć, że oprocentowanie w największym stopniu decyduje o wysokości miesięcznej raty, ale warto pamiętać o tym, że banki naliczają również inne opłaty. W przypadku kredytów gotówkowych od pożyczki zazwyczaj jest pobierana prowizja – jednorazowy wydatek doliczany do łącznej kwoty, którą klient musi zwrócić. Prowizja może stanowić nawet kilka procent otrzymanego kapitału. Wskazane jest wybieranie ofert promocyjnych, w których prowizja jest obniżona, a warto pamiętać, że jej wartość może wynosić nawet 0 proc.

Ubezpieczenie kredytu

Banki bardzo chętnie oferują osobom zaciągającym kredyty gotówkowe polisy. Jest to dodatkowy koszt związany z koniecznością opłacania składki ubezpieczeniowej za cały okres kredytowania. Ubezpieczenie od utraty pracy pozwala zapewnić pożyczkobiorcy bezpieczeństwo i może okazać się dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku dłuższego okresu spłaty, a warto pamiętać, że kredyt gotówkowy może zostać zaciągnięty nawet na 10 i więcej lat. Ponadto banki oferują ubezpieczenia, które mogą chronić rodzinę kredytobiorcy na wypadek jego śmierci. Ten może także zabezpieczyć się na wypadek utraty zatrudnienia, czasowej niezdolności do pracy, poważnego zachorowania itd., przy czym warto pamiętać, że w przypadku krótszych okresów spłaty ubezpieczenie z reguły okazuje się mało opłacalne.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam