Czy kredyt gotówkowy na 300 tys. zł ma sens?

2014-04-22 20:35:00

Kredyty gotówkowe są najwygodniejszymi z punktu widzenia klienta rodzajami kredytów konsumenckich. Czy jednak zaciąganie takiego kredytu na kwotę 300 tysięcy zł ma sens?

Kredyt gotówkowy, jako kredyt na dowolny cel jest łakomym kąskiem dla wielu osób. Pozwala sfinansować dowolne zakupy bez konieczności rozliczania się z każdej wydanej złotówki. Najczęściej klienci wykorzystują go do zaspokajania podstawowych potrzeb, z których tymi najbardziej wygórowanymi wydaje się być zakup samochodu, gruntowny remont domu, czy zdobycie brakującej kwoty pieniędzy niezbędnej na jeszcze poważniejszy zakup (np. mieszkanie). Kwoty takie zamykają się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co jednak, jeśli interesuje nas zdobycie kredytu gotówkowego w wyższej kwocie, a więc np. 300 tysięcy zł?

Sprawdź też: Najwyższe kwoty kredytów, czyli ile maksymalnie pożyczy bank

Przede wszystkim należy podkreślić, że banki nie oferują kredytów gotówkowych w aż tak wysokich kwotach. Oczywiście zaufani i ekskluzywni klienci mogą liczyć na wynegocjowanie warunków, w ramach których pożyczona zostanie im nawet tak wysoka kwota, jednak są to przypadki odosobnione. Standardowo maksymalna kwota kredytu gotówkowego kończy się na granicy 255 550 tysięcy zł, choć w praktyce żaden z banków nie oferuje tego rodzaju kredytów na kwotę wyższą niż 200 tys. zł, co nawet przy najniższym możliwym oprocentowaniu wiąże się z ogromnym kosztem. Kredyty gotówkowe są bowiem znacznie wyżej oprocentowane od kredytów celowych, a jednocześnie są udzielane na krótszy okres czasu, niż np. kredyty hipoteczne. Pożyczenie kwoty 200 tys. zł na okres 6 lat wiąże się z koniecznością spłaty (w najlepszej ofercie) blisko 272 tysiące zł, a miesięczna rata wyniesie aż 3 775 zł. Mało kto może sobie pozwolić na taki wydatek.

Założyć też należy, że tak wysoka kwota z pewnością jest pożyczana na z góry określony cel. Jeśli jest to mieszkanie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny, który dzięki wydłużonemu okresowi spłaty pozwoli dostosować wysokość raty do możliwości budżetowych kredytobiorcy. Jeśli chcemy kupić luksusowy samochód, z pewnością tańszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy, gdzie kwota 300 tysięcy zł nie będzie barierą dla banku, a dodatkowo możemy liczyć na niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytu gotówkowego. Wprawdzie różnica wiąże się też z koniecznością ustanowienia zabezpieczeń, jednak ostateczny koszt kredytu będzie zauważalnie niższy.

Sprawdź też: Zbyt niska kwota kredytu - co zrobić, by bank pożyczył więcej?

Podsumowując, kredyt gotówkowy zawierany na tak wysokie kwoty jest kredytem niezwykle drogim. Alternatywą dla niego są kredyty celowe, które pomogą zrealizować obrany cel lub własne marzenia znacznie niższym kosztem.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam