Obliczamy koszty kredytu gotówkowego 20 000 zł

2014-04-29 18:10:00

W gąszczu ofert kredytów gotówkowych trudno czasem znaleźć tę najkorzystniejszą. By ułatwić wybór, wyliczamy koszty kredytu gotówkowego na 20 000 zł.

Teraz nie jest już tak łatwo pożyczyć z banku potrzebną aktualnie sumę, a sprawił to kryzys, który zmienił zarówno starających się o kredyty, jak i same banki. Bardzo ważne też były (i nadal są) decyzje Komisji Nadzoru Finansowego, która kontroluje poczynania banków, uważając, że robi to w interesie zarówno banków, jak i kredytobiorców. Innego zdania są starający się o kredyty, a często i same banki nie do końca zgadzają się z decyzjami KNF.

Kryzys wiele zmienił w relacjach klient–bank. Banki znacznie zaostrzyły warunki kredytowe, w czym swój udział miała również KNF. Poza tym kredyty są obecnie o wiele droższe niż przed kryzysem. Wiele osób nie stać na drogie kredyty, co nie oznacza, że brakuje na nie chętnych. Oczywiście, najlepiej w ciemno kredytów nie brać. Najrozsądniej dokładnie przeanalizować dostępną na rynku kredytowym ofertę, zróżnicowaną pod względem kosztów kredytów, wysokości kwot oraz warunków, na jakich kredyty są udzielane. Dobrze też wiedzieć, że inne są procedury udzielania finansowania w przypadku kredytów gotówkowych, a inne – kredytów hipotecznych. Stosuje się też różne kalkulatory na wyliczenie kosztów takich kredytów.

Przeanalizujmy koszt najtańszego kredytu, dostępnego w kwietniu 2014 r., w wysokości 20 tys. zł. Jeżeli zechcemy pożyczyć 20 tys. zł na 36 rat, to warto udać się do BNP Paribas Banku. W przypadku promocyjnej oferty kredytu gotówkowego "Wiosna 2014 z Gwarancją najniższego całkowitego kosztu kredytu" (wariant z kontem osobistym przy założeniu miesięcznych wpływów na konto min. 3000 zł) rata wyniesie tylko 635,07 zł.  Całkowita kwota do zapłaty wyniesie tymczasem 22 862,34 zł. Można się starać o większą liczbę rat, ale pamiętać należy, że - co prawda, im dłuższy okres spłaty kredytu, tym raty miesięczne są niższe - jednak odsetki wzrastają. Gdybyśmy spłatę kredytu w tej samej wysokości rozłożyli na okres 5 lat, całkowita kwota do zapłaty wyniosłaby już 25 594,90 zł (w przypadku tej samej oferty kredytowej).

Musimy jednak też pamiętać, że nie tylko koszt kredytu jest ważny, ale również dopasowanie warunków spłaty pożyczki do sytuacji finansowej kredytobiorcy. Cóż z tego, że ostatecznie zapłacimy bankowi mniej odsetek, jeśli na ratę kredytu będzie nas ledwo stać

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam