Czy kredyt na 120 miesięcy się opłaca?

2014-04-09 16:38:00

Istnieją różne oferty kredytów, różne ich koszty, różne warunki, a także różne okresy spłat. Jak na tle pożyczek krótkoterminowych wypadają kredyty gotówkowe za spłatą rozłożoną na 120 miesięcy i więcej?

Najczęściej konsumenci poszukują kredytów jak najtańszych i na jak najlepszych warunkach, ale już okres spłat zależy od indywidualnej oceny możliwości wnioskodawcy. Taką ocenę mogą przeprowadzić sami konsumenci, jeśli oczywiście potrafią to zrobić; mogą też przeprowadzić ją doradcy finansowi, o ile wnioskodawcy poproszą ich o wybór jak najkorzystniejszego kredytu. Jeżeli kredytobiorcy starają się o pożyczenie w bankach dużych kwot, to najczęściej banki żądają zabezpieczeń w postaci hipoteki zastawianej nieruchomości. A więc są dostępne długoterminowe pożyczki hipoteczne, których spłata może się odbywać nawet nie przez 10 lat, ale przez 35 lat. Kredyty gotówkowe z ratami rozłożonymi na 10 lat rzadko się jednak zdarzają, a wszystko dlatego, że wówczas mogłyby być bardzo nieopłacalne dla konsumenta.

Sprawdź też: Wyższa rata i krótszy okres spłaty czy odwrotnie? Sprawdź, co wybrać

W przypadku kredytu gotówkowego banki najczęściej nie pożyczają na tak długi czas. Im dłuższy okres kredytowania, tym większe odsetki. Jeżeli jest to kredyt gotówkowy o niewielkiej kwocie, starajmy się spłacić go jak najszybciej, mimo iż raty takiego kredytu będą wyższe niż np. kredytu ze spłatą rozłożoną na 72 miesiące czy też na 120 miesięcy. W wielu przypadkach dłuższa spłata bywa jednak niejako „opłacalna z potrzeby” – skoro nie jesteśmy w wygospodarować w naszym budżecie domowym odpowiedniej kwoty na wyższe miesięczne raty, wybieramy niższe. Wszystko zależy od indywidualnej oceny możliwości finansowych konsumenta starającego się o kredyt.

Jeżeli starający się o kredyty – czy to gotówkowe, czy hipoteczne – będą w stanie właściwie ocenić swoją sytuację finansową, na pewno wybiorą kredyt z najlepszą dla nich opcją spłaty. Z tą oceną bywa jednak różnie. Wprawdzie raz źle wybrany kredyt można konsolidować bądź refinansować, ale to zawsze pociąga za sobą dodatkowe koszty. Dla osób zainteresowanych jak najdłuższym okresem spłaty kredytów gotówkowych odpowiadać będzie na pewno propozycja, jaką przygotował dla swoich klientów, a w zasadzie pracowników określonych zakładów pracy, Bank Pocztowy, udostępniający możliwość spłaty zadłużenia nawet w terminie 150 miesięcy.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam