Kredyt na 100 000 zł - lepszy gotówkowy czy pożyczka hipoteczna?

2014-04-30 21:04:00

Zaciągając kredyt na 100 000 zł, można zdecydować się na pożyczkę hipoteczną lub kredyt gotówkowy. Który z produktów będzie najtańszym rozwiązaniem?

Większe wydatki można pokryć za pomocą wsparcia finansowego w postaci kredytu gotówkowego lub pożyczki hipotecznej. Otrzymane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, taki jak np. zakup samochodu, sprzętu RTV, AGD, sfinansowanie wycieczki czy wykonanie remontu. Pomimo łączącej oba produkty dowolności w kwestii spożytkowania uzyskanych funduszy, pożyczka hipoteczna wyróżnia się niższymi kosztami zobowiązania. Z drugiej strony wiąże się z koniecznością posiadania zabezpieczenia w postaci tytułu własności nieruchomości oraz spełnienia wielu formalności. Liczba dokumentów, które trzeba dostarczyć do banku w przypadku pożyczki hipotecznej znacznie wydłuża proces przyznawania finansowania. Ponadto hipoteka może zostać ustanowiona zwykle tylko na nieruchomości, która nie jest obciążona innymi kredytami, co zawęża grono osób, którym pożyczka hipoteczna zostanie przyznana. 

Kiedy pożyczka hipoteczna się opłaca?

Pożyczka hipoteczna to atrakcyjne rozwiązanie dla osób starających się o spore sumy. Minimalna kwota, jaką można uzyskać, oscyluje wokół 50 000 zł, maksymalna - jest uzależniona od wartości mienia nieruchomego, na którym zostanie ustanowiona hipoteka. W większości banków można liczyć na 60-70 proc. wartości nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że w instytucjach zazwyczaj są ustalane limity dotyczące górnej granicy udzielanych środków. Z reguły nawet posiadając nieruchomość wartą kilka milionów, można otrzymać wsparcie finansowe do 500 000 zł.

W przypadku zobowiązania na 100 000 zł dobrze rozważyć zaciągnięcie pożyczki hipotecznej ze względu na niskie koszty. Nawet po doliczeniu kosztów ustanowienia zabezpieczenia, które są dodatkowym kosztem pożyczki hipotecznej, i tak w większości ofert okaże się ona tańsza od kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy to doskonałe rozwiązanie w przypadku zapotrzebowania na stosunkowo niskie kwoty. Za jego pomocą można otrzymać już 500 zł. Innym atutem kredytu gotówkowego, odróżniającego go od pożyczki hipotecznej, jest krótszy czas starania się o pieniądze. Kredyt gotówkowy na 100 000 zł obliguje do przedstawienia jedynie zaświadczeń o dochodach czy zatrudnieniu. Przy takiej kwocie i dobrej zdolności kredytowej banki nie będą wymagały dodatkowych zabezpieczeń, co znacznie skraca czas oczekiwania na dodatkowe pieniądze, podczas gdy pożyczka hipoteczna to obowiązek przedstawienia dokumentów dotyczących nieruchomości oraz konieczność dokonania wpisu do hipoteki.

Renata Grochowska