Podpowiadamy nowym firmom, gdzie dostać kredyt na samochód

2014-02-28 18:33:00

Przedsiębiorca napotyka na początku prowadzenia działalności gospodarczej wiele trudności w zakresie pozyskania kapitału na rozwój firmy. Istnieją jednak banki, które zaoferują tani kredyt dla nowej firm na samochód.

Jedną z trudności, z którymi mierzy się młoda firma, jest uzyskanie kredytu na samochód. Trudno jest w ich przypadku znaleźć naprawdę korzystną ofertę. Problemem jest uzyskanie kredytu przez nową firmę na auto w banku. Przedsiębiorca może jednak skorzystać z korzyści, jakie daje mu leasing. A co jeśli to na kredycie bardziej mu zależy? Gdzie szukać oferty bankowej skierowanej do początkujących przedsiębiorców, którzy chcą zaciągnąć kredyt na samochód?

Wymagania stawiane młodym przedsiębiorcom

Z roku na rok rośnie liczba firm, głównie dzięki możliwości korzystania z dofinansowań unijnych. Zakup samochodu pozostaje jednak w gestii początkującego właściciela firmy. Dla banku osoba, która stawia pierwsze kroki na rynku pracy jako samodzielny przedsiębiorca, nie jest na tyle wiarygodna, aby zaufać jej w kwestii kredytu. Kredytodawca nie ma pewności, czy dana firma utrzyma się na rynku i spłaci zobowiązanie w terminie.

Kredyt dla nowych firm na samochód proponują najczęściej banki, które wymagają, aby dana firma funkcjonowała przynajmniej przez sześć miesięcy. Dodatkowym atutem jest udokumentowany przychód. Zazwyczaj jednak przedsiębiorstwo musi działać przynajmniej rok i dobrze radzić sobie w kwestiach finansowych. Wówczas banki chętniej udzielają pożyczek na potrzeby sfinansowania samochodów.

Dobra oferta dla młodej firmy

Kredyt dla nowych firm na samochód, na dobrych warunkach, oferuje między innymi Bank BPH. Oferta nosi nazwę Auto Sezam i jest skierowana właśnie do nowo powstałych przedsiębiorstw. Uzyskanie pożyczki jest możliwe nawet wtedy, gdy firma nie istnieje na rynku pół roku. Warunkiem stawianym przez bank jest poręczenie przez inną firmę, która analogicznie działa rynkowo znacznie dłużej niż 6 miesięcy i ma trwałą, ugruntowaną pozycję rynkową.

Jeśli poręczenie nie jest możliwe do zastosowania, a firma chce zakupić auto, które nie ma więcej niż 5 lat, warto skorzystać z opcji, w której bank dofinansowuje połowę ceny rynkowej auta. Pozostałą kwotę musi wyłożyć sam zainteresowany. Maksymalny okres kredytowania wynosi 8 lat. Bank daje możliwość negocjowania wysokości marży, prowizji, rat oraz pomaga w uzyskaniu korzystnego ubezpieczenia auta. Oprocentowanie kredytu zaczyna się już od 7,71 proc. w skali roku.

Zanim przedsiębiorca podejmie decyzję, czy decyduje się na kredyt lub leasing, warto, aby poszukał na rynku oferty korzystnej i dopasowanej do jego potrzeb.

Tomasz Słupczyński