Wady i zalety kredytów dla firm transportowych

2014-02-10 17:18:00

Każdy przedsiębiorca prowadzący własną firmę transportową powinien zapoznać się z zakresem kredytów, jakie oferują tego typu firmom banki. Porównajmy wady i zalety pożyczek dedykowanych branży transportowej.

Omawiając dostępność kredytów dla firm transportowych, warto zacząć od wad rynkowych takich rozwiązań. Największą z nich wcale nie są, jak mogliby niektórzy myśleć, skomplikowane procedury kredytowe. Poważniejszym problemem jest to, że wciąż bardzo wiele banków oczekuje od firm transportowych bardzo długiego stażu działalności. Kwestia stażu to jednak nie wszystko. Weryfikacja zdolności kredytowej firmy wymaga od kredytobiorcy nienagannej historii kredytowej oraz świetnej kondycji finansowej, potwierdzonej w dokumentacji księgowej.

Osoby, którym szczegóły dotyczące funkcjonowania branży transportowej w Polsce są nieco bliżej znane, zdają sobie sprawę, że wykazanie się wspaniale prezentującymi się obrotami częstokroć jest oczekiwaniem zupełnie nierealnym. Transport to branża szczególnie narażona na wahania koniunktury gospodarczej, nie mówiąc już o najistotniejszym tutaj czynniku wpływającym na jakość przychodów, jakim są ceny paliw. Ostatnią wadą, o której należy wspomnieć, jest to, że kredytodawcy częstokroć, przyznając firmie transportowej kredyt, wymagają bardzo dużej liczby zabezpieczeń. Takie rozwiązanie na pewno nie jest wygodne dla klientów, odstraszając ich od bankowych pożyczek.

Teraz spójrzmy na drugą stronę tej całej sytuacji, czyli na zalety kredytów tego typu. Pożyczki dla firm transportowych mogą wydawać się niekiedy nieosiągalne przez zbyt wygórowane wymogi banków, jednak nie zawsze. Istnieją takie banki, jak na przykład FM Bank czy Idea Bank, które specjalizują się w obsłudze przedsiębiorstw, również transportowych. To sprawia, że ich oferty są niekiedy lepiej dostosowane do potrzeb przedsiębiorców trudniących się transportem.

Oczywiście nie oznacza to, że właściciel firmy transportowej bez problemów uzyska finansowe wsparcie bez względu na jego sytuację ekonomiczną, jednak w porównaniu do instytucji bankowych zorientowanych na potrzeby klienta indywidualnego w bankach dedykowanych firmom ma często większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. We wspomnianych bankach firma transportowa może liczyć na rozpatrzenie jej wniosku kredytowego w trybie indywidualnym, mogąc również negocjować korzystniejsze warunki spłaty pożyczek.

Należy w tym miejscu również wspomnieć o tym, że najczęściej firmy transportowe zaciągają kredyty na poszerzanie floty pojazdów. Gama ofert, z których mogą skorzystać, poszerza się wobec tego o kredyty samochodowe, które uzyskać znacznie łatwiej niż kredyty celowe, a i większa ilość banków ten rodzaj pożyczek udostępnia.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam