Zaciągamy kredyt dla firmy rozpoczynającej działalność

2014-05-23 15:15:00

Banki niechętnie finansują przedsiębiorców rozpoczynających przygodę z własną działalnością gospodarczą. Dokąd mają się oni więc udać, aby zaciągnąć dla firmy kredyt na start?

Rząd zakładał wprowadzenie ułatwień proceduralnych dla przedsiębiorców, ale rzeczywistość rozminęła się z obietnicami. Urzędy miały stać się przyjazne dla firm z sektora MSP, a banki miały ułatwiać im dostęp do kredytów na start. Oczywiście najważniejsze są finanse, ponieważ przez formalności związane z założeniem własnej firmy początkujący przedsiębiorcy starają się przebrnąć samodzielnie. Gorzej bywa z niezbędnym do założenia firmy kapitałem, ponieważ w ramach pomocy rządowej tak naprawdę pieniądze na start dostają tylko osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędach pracy. Pozostali muszą sobie radzić na własną rękę.

Oferty kredytu dla firm rozpoczynających działalność

Czy przedsiębiorcy rozpoczynający przygodę z biznesem mają szansę na zaciągnięcie kredytu? Banki raczej powstrzymują się od finansowania nowych podmiotów gospodarczych, chyba że firma działa na rynku przynajmniej 12 miesięcy. Jednakże jak może funkcjonować wobec braku finansów zewnętrznych? Comperia.pl sprawdziła, które banki mają w swojej ofercie kredyty dla nowych firm. 

Najczęściej minimalnym okresem istnienia firmy, by miała szansę na uzyskanie bankowego kredytu, jest półroczny staż. Jednym z nielicznych wyjątków jest bank PKO BP, który jest gotów pożyczać gotówkę nawet startującym z własną działalnością przedsiębiorcom (w ramach Kredytu Obrotowego MSP). Marża banku zaczyna się przy tym od 2,4 proc. Pobierana jest również prowizja od kredytu w wysokości 1,5 proc.

Również Idea Bank nie określa minimalnego okresu działalności firmy w swojej ofercie Kredytu na Start. Przedsiębiorca korzystający z tej oferty może negocjować z bankiem wysokość marży, prowizja nie jest pobierana. Istnieje również możliwość skorzystania z oferty Rok bez ZUS.

Kredyt bankowy a leasing

Obecnie nie jest to najlepszy czas na zakładanie własnej działalności gospodarczej, ale często staje się to koniecznością. Poza tym wiele osób chce się sprawdzić we własnym biznesie. Pamiętajmy też, że alternatywą dla kredytów bankowych może być leasing, po który firmy coraz chętniej sięgają i w wielu przypadkach jest to ekonomicznie bardziej uzasadnione niż angażowanie i zamrażanie środków własnych. Niestety, w leasing nie można wziąć pieniędzy, które warunkują godziwy start we własnym biznesie.

Cel biznesowy i dobry plan

Skoro jednak oferty banków dla firm dopiero rozpoczynających działalność istnieją - choć są nieliczne - warto z nich skorzystać. Jeżeli początkujący przedsiębiorca ma pomysł rynkowy, dobrze napisany biznes plan i uzyskał wiarygodność w banku, będzie mógł znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę kredytową.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam