Czy firmy działające poniżej 12 miesięcy mają szansę na kredyt?

2014-05-29 13:28:00

Kredytowanie działalności bieżącej to bardzo często spotykane zjawisko w przypadku wielu firm. Niestety, nie każda z nich może sobie na to pozwolić.

Największe problemy z uzyskaniem kredytu mają zazwyczaj firmy, które nie mogą pochwalić się wystarczającym dla banku stażem na rynku. Nie jest tajemnicą, że nowo powstałe przedsiębiorstwa, działające od kilku tygodni do kilku miesięcy, są dla banków dużą niewiadomą. Dotychczasowe wyniki finansowe nie są w takich przypadkach żadną gwarancją, że firma będzie regularnie spłacać raty, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że spośród tysięcy zakładanych każdego roku przedsiębiorstw na rynku przetrwać udaje się zaledwie niewielkiemu, kilkuprocentowemu odsetkowi. Mimo tych niekorzystnych dla firm danych, istnieją także instytucje bankowe, które będą skłonne udzielić finansowania, nawet jeśli nasza działalność jest prowadzona przez mniej niż 12 miesięcy.

Zazwyczaj okres 12 miesięcy jest minimalnym wiekiem firmy mogącej ubiegać się o kredyt. Czasami okres ten jest dodatkowo wydłużony, a tylko nieliczne banki skłonne są finansować jeszcze młodsze przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest Raiffeisen Polbank, który przygotował kilka produktów kredytowych dla przedstawicieli wolnych zawodów. Bank wymaga w tym przypadku tylko 6-miesięcznego stażu firmy na rynku. Należy jednak zauważyć, że wolne zawody należą do grupy zawodów o dość stabilnych i wysokich zarobkach, dlatego ryzyko banku jest w tym przypadku zmniejszone.

Kolejną propozycję dla firm poniżej 12 miesięcy oferuje PKO BP. Oferta jest skierowana do firm z sektora MSP, które mogą liczyć na kredyt obrotowy niezależnie od stażu rynkowego. Bank udziela kredytów także w obcych walutach i w wysokich kwotach, jednak należy liczyć się z tym, że aby otrzymać wsparcie rzędu kilkuset tysięcy złotych, konieczne będzie wykazanie się nie tylko doskonałymi wynikami finansowymi, ale też nieco dłuższym stażem.

Również ING Bank Śląski jest w stanie finansować działalność przedsiębiorców. Tym razem musimy liczyć się jednak z tym, że bank określa minimalną kwotę kredytu, a ta wynosi aż 50 tysięcy złotych. Dla wielu młodych firm może to być kwota zbyt wysoka, a więc oferta okaże się wtedy nieatrakcyjna.

Najwięcej rozwiązań znajdziemy jednak w Idea Banku, który specjalizuje się w szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Firma z małym stażem na rynku na pewno nie będzie miała trudności z odnalezieniem tam oferty spełniającej jej oczekiwania.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam