Co powinieneś wiedzieć o kredytach dla firm pod hipotekę?

2014-02-21 16:32:00

Banki rozszerzają ofertę kredytów pod hipotekę dla klientów firmowych. Na jakich zasadach są przyznawane?

Pożyczka hipoteczna nadal wielu konsumentom i przedsiębiorcom kojarzy się z produktem przeznaczonym dla osób indywidualnych. Nie wszyscy wiedzą, że jest ona również dostępna dla właścicieli firm. Znaczna część banków zastrzegała nawet w umowach, że pieniądze nie mogą zostać przeznaczone na cel związany z prowadzeniem firmy. Jednakże wymogi rynku znacznie się zmieniły, dopasowały do potrzeb klientów, również tych prowadzących działalność gospodarczą. Część banków wprowadziła na rynek kredyt dla firm pod hipotekę, gdzie pieniądze zabezpieczone hipoteką mogą być spożytkowane na dowolny cel. Zazwyczaj jednak zostają wykorzystane na potrzeby firmy.

Propozycje banków

Kredyt dla firm pod hipotekę wiąże się z podjęciem zobowiązania długoterminowego, dlatego przed wyborem banku i jego oferty warto poznać plusy i minusy pożyczek hipotecznych oraz dokładnie przejrzeć umowy.

Okres kredytowania w przypadku pożyczek hipotecznych dla firm z reguły jest krótszy niż przy analogicznych kredytach podejmowanych przez konsumentów. Przykładowo w Raiffeisen Polbanku i PKO BP kredyt dla firm pod hipotekę można dostać maksymalnie na 15 lat.

Wiele podmiotów wprowadziło ograniczenia w kwestii górnej granicy wysokości kredytu. Na jeden z największych kredytów mogą liczyć klienci PKO Banku Polskiego - dostępne kwoty sięgają nawet 2 mln zł. W wielu pozostałych instytucjach kredytowych wysokości osiągalnych kwot pożyczek są negocjowane, zależąc od kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Kredyt dla firm pod hipotekę umożliwia wykorzystanie kapitału, który faktycznie pozostaje niejako zamrożony w danej nieruchomości należącej do przedsiębiorcy. Kapitał ten można wykorzystać jako środki inwestycyjne lub obrotowe.

Kto może skorzystać z pożyczki hipotecznej?

Teoretycznie z pożyczki hipotecznej może skorzystać niemal każdy przedsiębiorca, który posiada nieruchomość. Jednakże ważną kwestią jest akceptacja banku, która może uznać zabezpieczenie na danym budynku czy lokalu za niewystarczające, nie dość interesujące. Istotne są również warunki finansowe firm: ewentualne zadłużenie, wysokość przychodu. Znaczenie ma także okres prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę. Kredyt dla firm pod hipotekę jest dobrym rozwiązaniem dla firmy posiadającej nieruchomość, która ma opracowany plan na rozwój działalności z wykorzystaniem kapitału, jaki może pozyskać z kredytu pod hipotekę.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam