Poznaj warunki kredytów dla firm na zakup towaru

2014-02-25 17:31:00

Aby się rozwijać, firma potrzebuje zastrzyku gotówki. Kredyt dla firm na zakup towaru to często jedyna droga. Z jakimi warunkami tego typu pożyczek trzeba się liczyć?

Nie wszystkie banki są skore do pożyczania pieniędzy firmom, zwłaszcza tym, które krótko istnieją na rynku. Warto jednak poszukać optymalnego wyjścia i korzystnej oferty w zakresie poszczególnych rodzajów kredytów dla firm. Jedną z propozycji jest kredyt obrotowy.

Cechy kredytu obrotowego

Kredyt obrotowy to produkt, który banki kierują wyłącznie do firm. Klient indywidualny nie może z niego skorzystać. Przez większość banków traktowany jest jako kredyt krótkoterminowy, trwający do 52 tygodni. Jest to idealne rozwiązanie dla firmy, która szybko potrzebuje dodatkowej gotówki. Zazwyczaj są to środki przeznaczone na bieżące cele przedsiębiorstw, w tym na zakup towaru.

Rodzaje kredytu obrotowego

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym polega przede wszystkim na ustaleniu limitu kredytowego w koncie bankowym firmy. Oznacza to, że przy braku płynności finansowej dana firma dalej dokonuje zakupu towarów, zaś granicą jest ustalony wcześniej limit. Powstaje wówczas ujemne saldo, a wpływające na konto środki w pierwszej kolejności zmniejszają saldo powstałe na rachunku. Minusem jest fakt naliczania odsetek oraz prowizji za udzielony kredyt obrotowy. Większość banków wprowadza takie dodatkowe opłaty.

Drugi rodzaj, czyli kredyt obrotowy w rachunku kredytowym, różni się od pierwszego głównie faktem, że jest rozwiązaniem jednorazowym. Jeśli dana firma ma chwilowe problemy finansowe, podpisuje jednorazową umowę kredytową z bankiem. Oznacza to, że nie ma konieczności zakładania rachunku w danym banku. W przypadku kredytu obrotowego w rachunku bieżącym założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku jest konieczne. Dlatego kredyt obrotowy dla firm na zakup towaru to idealna propozycja na pokrycie bieżących potrzeb firmy, czyli przede wszystkim zakup towaru.

Formalności i wybór zabezpieczenia kredytu

Kredyt dla firm na zakup towaru w postaci kredytu obrotowego jest często spotykaną propozycją ze strony banków, a klienci sięgają z chęcią po tego rodzaju produkt finansowy. Największym plusem jest minimum formalności. Ma to duże znaczenie, gdy gotówka potrzebna jest natychmiast. Banki są również dość elastyczne w kwestii zabezpieczenia kredytu. Jest to najczęściej poręczenie, hipoteka na nieruchomości, zastaw mienia ruchomego, kaucja na lokacie. Zwykle zasady ustalane są indywidualnie z każdym klientem i wiążą się z możliwościami finansowymi przedsiębiorcy.

Kredyt obrotowy to dobry wybór dla przedsiębiorców. Warunki są jasne i klarowne, zaś pieniądze w krótkim czasie pojawiają się na koncie firmowym.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam