Poznaj bankowe oferty kredytów dla firm jednoosobowych

2014-03-13 16:00:00

Przedsiębiorcy prowadzący małe firmy często obawiają się, że przez banki nie będą traktowani do końca poważnie, a możliwość uzyskania kredytu dla firmy jednoosobowej jest bardzo trudnym zadaniem. Czy tak jest w rzeczywistości?

Obecnie duża ilość banków dość chętnie współpracuje z firmami i to niekoniecznie tymi największymi. Wiele ofert skierowanych jest również do sektora MSP, gdzie znajdziemy całe mnóstwo firm jednoosobowych. Zacznijmy jednak od osób samozatrudnionych, pracujących w wolnych zawodach. W tym przypadku nie tylko możemy liczyć na to, że kredyt otrzymamy bez większych problemów, ale też na jego preferencyjne warunki. Rodzaj prowadzonej działalności ma bowiem ogromne znacznie, przykładowo działalność prawnicza czy lekarska znacznie przybliżą nas do możliwości zaciągnięcia pożyczki atrakcyjnej w warunkach spłaty.

Sprawdź też: 7 źródeł dofinansowania dla firm na start, cz. I

Jeśli jednak nie prowadzimy działalności w ramach wolnego zawodu, również nie stoimy na straconej pozycji. To, czy otrzymamy kredyt i na jakich warunkach, zależy jednak od wielu zmiennych i nie poznamy jednolitej reguły, która sprawdzi się w przypadku każdego banku. W jednej sytuacji będziemy musieli wykazać się określonym stażem na rynku gospodarczym, w innym otrzymamy kredyt na start. Znaczenia ma również to, o jaki rodzaj kredytu będziemy się ubiegali. Z pewnością największe wymagania będą stawiane przedsiębiorcom starającym się o kredyt hipoteczny, choć i firmy jednoosobowe nie stoją tu z pewnością na straconej pozycji. Odpowiedni okres istnienia firmy na rynku i nienaganna historia kredytowa sprawią, że w ofertach banków będziemy mogli przebierać i szukać tej, która da nam najkorzystniejsze warunki.

Podstawą zdobycia kredytu dla firmy jednoosobowej jest oczywiście sprawdzenie jej zdolności kredytowej. Tutaj banki będą kierowały się procedurami przewidzianymi dla sektora MSP, a więc z pewnością będziemy musieli wykazać się rzetelnością w spłacie zobowiązań podatkowych i składek ZUS. W zależności od rodzaju kredytu niezbędne będzie też wykazanie się odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi nasze dochody z tytułu prowadzonej działalności. Zazwyczaj konieczne będą dokumenty sprzed 3 ostatnich miesięcy, choć w przypadku kredytów hipotecznych okres ten może wydłużyć się nawet do roku.

Sprawdź też: Na czym polega mikrofaktoring?

Możliwości stojące przed firmami jednoosobowymi są duże, a ilość ofert w różnych bankach sprawia, że przed zaciągnięciem kredytu w jednej instytucji, warto z pewnością przeanalizować warunki, jakie moglibyśmy uzyskać w innych bankach. Dzięki temu nasza firma z pewnością skorzysta.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam