Które banki oferują konsolidację na oświadczenie?

2014-05-28 09:34:00

Konsolidacja kredytu to koło ratunkowe dla wielu osób. Czy można z niej skorzystać także na oświadczenie?

Kredytobiorcy, zwłaszcza tacy, którzy biorą kilka kredytów naraz, muszą liczyć się z tym, że jest to relatywnie niebezpieczna sytuacja. Posiadanie kilku dużych zobowiązań finansowych w tym samym czasie nadwyręża budżet domowy i może doprowadzić do sytuacji, w której zwyczajnie nie będziemy w stanie spłacić naszych wszystkich należności na czas. To właśnie taka „przesada” w zaciąganiu kredytów w tym samym czasie to najczęstsza przyczyna zawiązywania się pętli kredytowej i pojawienia się problemów ze spłatami.

Sprawdź też: Jak nie dać się nabić w butelkę, konsolidując kredyty?

Banki przygotowały rozwiązanie, które ma na celu pomoc osobom w takiej sytuacji. Jest nim kredyt konsolidacyjny. Tego typu opcja polega na połączeniu kilku kredytów w jednej. W ten oto sposób kredytobiorca nie tylko nie musi przejmować się kilkoma zobowiązaniami, bo spłaca zamiast nich jedno, ale także ciężar rat zostaje dla niego zmniejszony. Oczywiście, nie wolno myśleć jakoby konsolidacja była czymś w rodzaju prezentu od banku. Nic z tych rzeczy. Konsolidacja wiąże się z konkretnymi wymaganiami wobec kredytobiorcy i tylko w sytuacji, kiedy zostaną one spełnione, może zostać zrealizowana.

Jeśli wydaje się nam, że można skonsolidować kredyty na oświadczenie, to może się okazać, że się grubo mylimy. Banki rzadko stosują takie rozwiązanie, a jeśli już je udostępniają, to dotyczy to w zasadzie tylko obecnych klientów banku. W większości przypadków wnioskujący o konsolidację musi sprostać szeregowi wymagań formalnych i finansowych, bo trzeba pamiętać, że konsolidacja nie jest darmowa. Jest to proces, który wiąże się z podniesionym ryzykiem dla banku.

Sprawdź też: Pożyczka konsolidacyjna - obniży raty, ale nie koszty

Krótko mówiąc, banki raczej nie oferują konsolidacji na oświadczenie. Oprócz dochodu trzeba udokumentować często sam fakt posiadania zobowiązań, które mają zostać skonsolidowane, np. poprzez dostarczenie harmonogramu spłat wraz z umową kredytową. Konsolidacja kredytu jest - daleko więcej niż w przypadku kredytu gotówkowego - czasochłonnym procesem, który kończy się pozytywnie tylko dla grona klientów, którzy są w stanie sprostać wymaganiom formalnym.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam