Konsolidacja lekiem na nadmierne zadłużenie

2014-10-31 11:03:44

Spłacanie wielu kredytów naraz może w końcu doprowadzić do problemów z regulowaniem terminowym zobowiązań. Częsta jest sytuacja, gdy rośnie dług i na codzienne wydatki zaczyna brakować środków. Skutecznym lekiem na nadmierne zadłużenie może być w tym przypadku konsolidacja.

Jeden kredyt zamiast kilku to przede wszystkim możliwość uporządkowania własnej sytuacji finansowej. Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla osób spłacających kilka pożyczek. Jego głównym celem jest skuteczna restrukturyzacja zadłużenia kredytobiorcy.

Czym jest konsolidacja?

Gdy zaczynamy mieć problem z regulowaniem swoich zobowiązań bankowych, dobrym krokiem jest uporządkowanie naszego zadłużenia. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu, będziemy płacili mniejszą ratę, ale może wydłużyć nam się okres spłaty w stosunku do pozostałego czasu spłaty dotychczasowego długu.

Konsolidacja to dobre rozwiązanie nie tylko przy spłacaniu nadmiernych obciążeń innych kredytów gotówkowych, ale także naruszonych limitów na kartach kredytowych czy dotyczących kredytów odnawialnych ROR. Wszystkie te długi możemy zamienić na jeden kredyt.

Wydłużyć okres spłaty można nawet czasami do 30 lat, gdy zabezpieczymy pożyczkę hipoteką. Niekiedy możemy nawet liczyć również na obniżenie kosztów kredytu, w stosunku do kosztów pożyczek, jakie spłacamy, gdy zyskamy dużo niższe oprocentowanie. W zależności od banku, z którego usług korzystamy, możemy nawet część nowego kredytu przeznaczyć na inne cele niż tylko spłata naszego zadłużenia.

Kto może konsolidować kredyty?

Niestety, na tę formę restrukturyzacji zadłużenia nie mogą liczyć osoby, które w przeszłości miały poważne problemy z regulowaniem swoich zobowiązań albo w ogóle nie spłacały kredytów, czyli ich historia kredytowa nie wygląda najlepiej.

Kredytobiorca, który miał tylko małe opóźnienia w spłacaniu rat, ma szansę na uzyskanie konsolidacji, ale ze względu na mankamenty historii kredytowej może być on wyżej oprocentowany. Zazwyczaj lepsze warunki spłaty są zarezerwowane dla lepszych klientów. W najlepszej sytuacji są więc osoby z dobrą historią kredytową, spłacający regularnie zobowiązania, ale odczuwający nadmiernie ciężar zadłużenia i chcący go po prostu obniżyć w skali miesiąca.

Oczywiście, trzeba posiadać odpowiednią zdolność kredytową, i nie można przekroczyć w momencie spłacenia zobowiązania limitu wieku, ustalonego przez dany bank.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam