Konsolidacja kredytów bez hipoteki prostsza niż myślisz

2014-08-11 09:47:13

Kredyty konsolidacyjne najczęściej kojarzą się z kredytami hipotecznymi zabezpieczonymi wpisem hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Tymczasem wiele banków proponuje swoim klientom konsolidację kredytów bez takiego obciążenia.

Aby starać się o kredyt konsolidacyjny, należy posiadać nieruchomość do zastawienia - tak uważa wielu kredytobiorców, w tym również ci, którzy nie posiadają mieszkania lub domu na własność, a chcieliby skonsolidować swoje zadłużenia. Nic bardziej mylnego, wiele banków ma w ofercie gotówkowe kredyty konsolidacyjne. Pozostaje tylko pytanie - na jakie kwoty mogą być one udzielane i w jakich instytucjach można znaleźć takie produkty? Jak się okazuje, w wiodących bankach klient może pożyczyć maksymalnie nawet 150 tys. zł.

Maksymalny okres spłaty gotówkowego kredytu konsolidacyjnego wynosi 10 lat. Klient może się zdecydować na dwie opcje - krótki okres spłaty i wysoka rata lub rozłożenie spłaty na wiele lat i obniżenie comiesięcznej wpłaty do banku. Pierwsze rozwiązanie oznacza mniejsze koszty związane z obsługą zadłużenia, ale nie każdy może sobie pozwolić na spore obciążenie domowego budżetu. Dlatego większość klientów wybiera drugą opcję i wydłuża okres spłaty pożyczki, żeby comiesięczna rata nie była zbyt wysoka.

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego produktu należy dokładnie przeanalizować oferty różnych banków. Gotówkowe kredyty konsolidacyjne można znaleźć między innymi w ofercie Getin Banku, PKO BP, ING Banku Śląskiego, Millennium Banku i Pekao S.A. W zależności od wybranej instytucji, różne będą koszty związane z udzieleniem konsolidacyjnego kredytu gotówkowego.

Weryfikacja wniosku o gotówkowy kredyt konsolidacyjny jest zdecydowanie krótsza niż przy hipotecznym kredycie konsolidacyjnym. Banki wymagają od klienta mniejszej ilości dokumentów, nie jest również potrzebna wycena nieruchomości. Niestety, mają także wady - kredyty gotówkowe są zdecydowanie droższe od hipotecznych. Banki nie mają zabezpieczenia spłaty pożyczki i ryzyko rekompensują sobie podwyższonym oprocentowaniem. Dlatego tak ważne jest dopasowanie rodzaju zobowiązania do sytuacji wnioskodawcy. Często starający się o kredyt, również kredyt konsolidacyjny, sami nie są w stanie ocenić swoich możliwości i wybrać najkorzystniejszego produktu dla siebie. W takiej sytuacji warto posiłkować się opinią doradcy finansowego. Kredyty konsolidacyjne zazwyczaj zaciągane są na znaczne kwoty i spłacane przez wiele lat, dlatego przed podjęciem wiążących decyzji, należy chwilę się zastanowić.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam