W którym banku konsolidować kredyty?

2014-05-26 11:22:00

W pewnym momencie spłata kilku kredytów może zaczynać być uciążliwa lub też zdajemy sobie sprawę, że płacimy za nie zbyt dużo. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem będzie kredyt konsolidacyjny.

Kredyty konsolidacyjne potrafią w istotny sposób poprawić naszą sytuację finansową, którą psują posiadane zadłużenia. Tymi mogą być nie tylko różnego rodzaju kredyty, ale też karty kredytowe czy limity na koncie. Zanim jednak stwierdzimy, że konsolidacja jest krokiem przynoszącym gwarantowane korzyści, powinniśmy dokładnie przeliczyć, czy rzeczywiście będzie ona pozytywnym rozwiązaniem. Warto mieć bowiem na uwadze, że w przypadku wydłużenia okresu spłaty i obniżenia miesięcznych rat, całkowity koszt kredytu będzie istotnie wyższy. Oczywiście dla wielu osób nawet taka sytuacja nie będzie problemem, a liczyło będzie się jedynie zmniejszenie miesięcznych wydatków. W zależności od sytuacji i naszych możliwości finansowych, powinniśmy bezwzględnie przeprowadzić możliwie najdokładniejszą symulację spłaty i kosztów kredytu. Jeśli już stwierdzimy, że konsolidacja będzie oznaczała realne korzyści, warto zacząć poszukiwania najlepszej oferty.

W pierwszej kolejności warto wybrać się do banku, w którym posiadamy największą ilość kredytów, a co za tym idzie, najbogatszą historię kredytową. Dzięki takiej „znajomości” często można uzyskać atrakcyjniejsze warunki kredytu i skorzystać z uproszczonych procedur weryfikacji zdolności kredytowej. Zanim jednak zdecydujemy się na ofertę przedstawioną nam przez doradcę, powinniśmy też zapoznać się z propozycjami innych banków.

Tutaj pomocna może być porównywarka finansowa Comperia.pl, która udostępnia nie tylko rankingi najlepszych propozycji kredytów konsolidacyjnych, ale też przejrzysty kalkulator kredytowy. Korzystając z zawartych w niej danych, warto wyróżnić propozycję Meritum Banku, który w ramach kredytu konsolidacyjnego „Pożyczka Zabezpieczona” oferuje niskie oprocentowanie nominalne - marża banku zaczyna się już od 2,95 proc. Maksymalny okres kredytowania to w tym przypadku 25 lat, a maksymalna kwota kredytu wynosi do 70 proc. wartości nieruchomości, która będzie jednocześnie zabezpieczeniem spłaty długu.

Równie atrakcyjny kredyt posiada w ofercie Nordea Banku. Wyższą marżę (3,3 proc.) rekompensuje w tym przypadku maksymalna kwota kredytu, sięgająca nawet do 80 proc. wartości nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie spłaty kredytu, a także aż 30-letni maksymalny okres spłaty długu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam