Uwaga na kredyty konsolidacyjne! Łatwo przepłacić

2014-04-11 18:33:00

Kredyty konsolidacyjne to produkty stworzone specjalnie z myślą o osobach, które mają dużo mniejszych kredytów. Należy jednak na nie uważać.

Kredyt konsolidacyjny to w gruncie rzeczy bardzo wygodny produkt finansowy. Powstał on przecież z myślą o osobach, które mają w danej chwili wiele pożyczek i widzą trudności w ich spłaceniu. W takiej sytuacji zamiast drżeć o to, czy uda nam się zapłacić kolejne raty naszych kredytów, możemy udać się do banku i zapytać o możliwość wzięcia kredytu konsolidacyjnego. Na czym by to polegało? Taki kredyt polega na połączeniu dotychczasowych należności w jeden kredyt. Wtedy to klient nie musi płacić osobno rat każdego kredytu, tylko może płacić jedną ratę wspólną. Jest to rozwiązanie wygodne i takie, które pomoże nam poradzić sobie z trudnościami lub z ewentualną możliwością zapomnienia o spłaceniu danego kredytu.

Jak widać, kredyty konsolidacyjne mają wiele zalet. Niemniej jednak zanim zdecydujemy się na tę opcję, trzeba wziąć pod uwagę to, czy konsolidacja się nam opłaca. Wiąże się to po prostu z pytaniem, czy za skonsolidowanie kredytu nie zapłacimy w przeciągu czasu więcej niż za nasze dotychczasowe oddzielne kredyty. Konsolidowanie kredytów to zwykle przedłużanie okresu spłaty posiadanych zadłużeń. Wydawać by się mogło, że jest to automatycznie dobra informacja, ponieważ wiąże się z mniejszymi ratami. Rzeczywiście tak zazwyczaj jest. Problem polega jednak na tym, że razem z niższymi ratami prawie zawsze wzrasta koszt takiego kredytu, a to ze względu na konieczność ponownego opłacania odsetek od kapitału, od którego już raz odsetki zapłaciliśmy (w poprzednim kredycie).

Podsumowując, kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie praktyczne, stworzone po to, aby pomóc kredytobiorcom wyjść z długów. Niemniej jednak zanim się na nie zdecydujemy, warto uświadomić sobie to, iż taki kredyt może z racji swoich kosztów przekroczyć nasze możliwości. Krótko mówiąc, możemy zdecydowanie przepłacić za przywilej konsolidacji naszych należności.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam