Kredyty konsolidacyjne nie tylko dla zadłużonych

2014-05-26 10:16:00

Utarło się przekonanie, że kredyty konsolidacyjne przeznaczone są tylko dla zadłużonych, tymczasem mogą one służyć do podwyższenia kwot wcześniej pobranych kredytów czy też obniżenia kosztów.

Kredyty konsolidacyjne z pewnością nie są dobrodziejstwem, ponieważ żaden kredyt dobrodziejstwem nie jest. Nie są jednak również aż tak wielkim problemem. Jeżeli ktoś ma kłopoty ze spłatą kilka kredytów pobranych w różnych bankach, może to zadłużenie skonsolidować, czyli zamienić kilka kredytów na jeden kredyt konsolidacyjny i płacić tylko jedną ratę, zwykle niższą niż wszystkie poprzednie raty. Najczęściej kredyt konsolidacyjny jest jednocześnie kredytem hipotecznym, a więc długoterminowym i niżej oprocentowanym, stąd też niższa rata. Generalnie jednak koszty takiego kredytu są wyższe: należy bowiem uwzględnić nie tylko opłaty za udzielenie kredytu, ale i to, że spłacamy go przez wiele lat.

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy utworzony nie tylko z myślą o zadłużonych, ale także o tych, którzy nigdy nie mieli kłopotów ze spłatą swoich zobowiązań bankowych. W tym przypadku kredyt konsolidacyjny nie jest kredytem ratującym zadłużonych przed problemami ze spłatą kredytów, ale kredytem obniżającym koszty. Nawet dobrze zarabiający kredytobiorcy mogą po prostu obniżyć koszty spłaty swoich zadłużeń, konsolidując kilka kredytów w jeden kredyt długoterminowy. Kredyt konsolidacyjny wcale nie musi oznaczać konsolidacji kilku kredytów w jeden. Jeśli ktoś ma np. jeden kredyt oprocentowany na 18–20 proc., a pojawia się szansa na zamianę tego kredytu na kredyt niżej oprocentowany (powiedzmy na 15 proc.), naprawdę trudno z takiej okazji nie skorzystać. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt gotówkowy i chce podwyższyć jego kwotę, wówczas sięgnie po kredyt konsolidacyjny – ale nie hipoteczny, tylko gotówkowy, bo i takie kredyty są w ofercie bankowej.

Oferty najlepszych ofert kredytów konsolidacyjnych na rynku można porównać dzięki Comperia.pl i zestawieniu przygotowanym przez tę porównywarkę. Aktualnie najkorzystniejsze oferty wydają się mieć takie banki, jak Meritum Bank, Nordea Bank, BOŚ czy BGŻ. Oczywiście można również sprawdzić oferty innych banków, np. Eurobanku, bowiem kredyt – w tym kredyt konsolidacyjny – należy dopasowywać do możliwości i warunków samych starających się. Wybór jak najkorzystniejszego kredytu nie jest prosty, dlatego nie możemy zakończyć poszukiwań jak najlepszych kredytów na rankingach. Bardzo potrzebna jest dokładna analiza ofert kredytowych. Sprawdzajmy nie tylko oprocentowanie, a konkretnie RRSO, ale wszystkie koszty kredytowe. Najważniejszy jest całkowity i rzeczywisty koszt kredytu, który najlepiej sprawdzać w oddziałach bankowych, bowiem oferty reklamowe to jedno, a oferty rzeczywiste to drugie.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam