Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

2014-09-02 08:47:44

Nadmierne zadłużenie może doprowadzić do bardzo poważnych problemów finansowych, dlatego warto jak najwcześniej zacząć myśleć o znalezieniu rozwiązania, zanim pętla zadłużenie mocniej się zaciśnie. Jednym ze sposobów pozwalających na uzdrowienie finansów osobistych jest kredyt konsolidacyjny. Warto więc wiedzieć, kiedy skorzystanie z takiego kredytu się opłaca.

Konsolidacja kredytów trwa nieco dłużej niż w przypadku wnioskowania o zwykły kredyt, a gdy osoba starająca się o uzyskanie takiego kredytu opieszale dostarcza dokumenty poświadczające istnienie zobowiązań objętych konsolidacją, cały proces może trwać nawet kilka tygodni. Osoby zadłużone nie mogą sobie pozwolić na tak długi proces, szczególnie gdy sytuacja pogarsza się z miesiąca na miesiąc i stoją przed perspektywą utraty płynności finansowej, przed czym może uchronić odpowiednio dobrany kredyt konsolidacyjny.

Kiedy brać kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytów nie jest dla każdego i warto o tym wiedzieć, zanim wybierzemy się do banku. Osoby posiadające zadłużenia przeterminowane lub na etapie wypowiedzenia umowy przez bank mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu konsolidującego dotychczasowe zobowiązania. Konsolidację najlepiej przeprowadzić, gdy posiadamy kilka zadłużeń, spłacamy je regularnie, ale widzimy, że sytuacja ta może lada dzień ulec zmianie, ponieważ nadmierne zadłużenia zaczyna nam ciążyć i w pewnym momencie może nas przygnieść.

Jakie kredyty konsolidować?

Konsolidacją warto objąć jedynie te zobowiązania, których termin zakończenia przypada na okres co najmniej kilkunastomiesięczny. Nie warto konsolidować kredytów, które możemy samodzielnie zamknąć w ciągu kilku miesięcy, ponieważ jedynie wydłużymy sobie okres spłacania zadłużenia, które możemy zakończyć w krótkim czasie.

A może dodatkowa gotówka?

Wiele banków oferujących kredyty konsolidacyjne próbuje skusić klientów dodatkową gotówką, jaka zostanie w ramach umowy wypłacona kredytobiorcy. Niestety nie jest to dobry pomysł dla osób, które mają problemy z płatnościami obecnych rat, aby zaciągały kolejny kredyt gotówkowy, bo tym właśnie jest ta dodatkowa gotówka.

Uporządkuj swoje kredyty

Konsolidacja może być dobrym i opłacalnym rozwiązaniem dla osób, które wcale nie mają problemów finansowych, ale posiadają 2-3 kredyty i chciałyby uporządkować swoje finanse, zmniejszając dotychczasowe obciążenia. Jest to istotne także ze względu na potrzebę budowania zdolności kredytowej, gdy chcemy zaciągnąć kredyty hipoteczny.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam