Jak obliczyć koszt kredytu konsolidacyjnego?

2014-06-20 17:27:00

Zanim zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, warto policzyć jego koszt.

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które może nam pomóc z problemami finansowymi. Połączenie kilku rat kredytowych w jedną wydaje się być atrakcyjną propozycją. W jaki sposób jednak to zrobić? Najlepiej posłużyć się kalkulatorem kredytu konsolidacyjnego dostępnym na stronie Comperia.pl.

Kalkulator jest prostym narzędziem, z którego można skorzystać bez specjalistycznego przygotowania. Do kalkulator wprowadzamy wymagane dane liczbowe i następnie zatwierdzamy dane, by mógł obliczyć potencjalną ratę. Jakie dane dokładnie wprowadzamy? Wprowadzamy informacje na temat posiadanych kredytów, które chcemy skonsolidować, np. dotyczące kredytu hipotecznego i gotówkowego. Możemy także wpisać limit na rachunku osobistym lub zadłużenie znajdujące się na karcie kredytowej. Kolejną rzeczą, którą należy umieścić w formularzu, są szczegółowe dane na temat pożyczek. Chodzi tu przede wszystkim o ich oprocentowanie, wysokość regulowanych rat, a także czas pozostały do końca spłaty. Ostatnim krokiem jest wpisanie oprocentowania interesującego nas kredytu konsolidacyjnego, a także wpisanie czasu, na jaki taki kredyt chcemy zaciągnąć. Co otrzymamy w efekcie tych wszystkich operacji? Będzie to wysokość naszej nowej raty.

Korzystanie z kalkulatorów do obliczania rat konsolidacyjnych jest na pewno najbardziej efektywnym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Nie jest ono jednak wolne od pewnych problemów. Przede wszystkim w takich kalkulatorach nie uwzględniane są informacje na temat prowizji i dodatkowych opłat kredytowych. Nie uwzględniane są ponadto informacje na temat tego, czy musimy założyć płatne konto w banku, gdzie chcemy konsolidować nasze kredyty. Z tego też względu wyniki, które otrzymamy, należy traktować jako kwoty przybliżone. Pod żadnym pozorem nie wolno ich traktować jako ostatecznej propozycji kredytowania. Wiąże się to nie tylko z tym, że kalkulator nie uwzględnia wszystkich czynników, ale również z tym, że oferty publikowane w sieci mogą często różnić się od finalnych propozycji kredytów konsolidacyjnych w bankach, a to ze względu na to, że możemy nie spełniać wymogów stawianych przez bank przez wnioskodawcą, który zechce skorzystać z danej oferty.

Podsumowując, wysokość raty kredytu konsolidacyjnego możemy obliczyć całkiem sprawnie we własnym domu. Należy jednak pamiętać, że wynik uzyskany przy pomocy kalkulatora może nie do końca pokrywać się z tym, co nam ostatecznie zaproponuje doradca w banku.

Marzena Kazbieruk