Potrzebujesz kredytu gotówkowego, ale jesteś za granicą?

2014-05-15 11:35:00

Osoby, które starają się o finansowanie bankowe są prześwietlane pod względem zdolności i wiarygodności kredytowej. Kłopot pojawia się w momencie, kiedy wnioskodawca mieszka i pracuje poza granicami kraju. Czy taka osoba ma jakiekolwiek szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego?

Jeszcze kilka lat temu Polacy mieszkający za granicą nie mieli szansy na uzyskanie finansowego wsparcia w Polsce. Jednak wraz z postępem europeizacji ta sytuacja zmieniła się na korzyść emigrantów. Otóż dzisiaj coraz więcej banków udziela kredytów osobom, które mieszkają i pracują za granicą.

Osoba, która pracuje w innym kraju, nie stoi zatem na straconej pozycji. Warto jednak nadmienić, że takie jednostki mają szanse na kredyt jedynie w obliczu zatrudnienia o umowę o pracę. Konsumenci, którzy uzyskują dochód za granicą z tytułu tzw. umów śmieciowych (o dzieło lub zlecenie), niestety, nie mają żadnych szans na kredyt w banku. A co jeżeli konsument prowadzi działalność gospodarczą poza granicami kraju? W tej sytuacji powinien skierować swoje kroki do Deutsche Banku, ponieważ jedynie on akceptuje tego rodzaju zatrudnienie.

Większe szanse na kredyt mają te osoby, które pracują w kraju należącym do Unii Europejskiej np. w Holandii.  Każda instytucja finansowa ma inne algorytmy liczenia zdolności kredytowej i w poszczególnych bankach uzyskane warunki finansowania będą się nieco różnić. Wśród wielu banków, które akceptują zagraniczne dochody, warto wyróżnić kilka tych, które są najbardziej elastyczne pod tym względem. Jest to Getin Bank, BNP Paribas oraz Eurobank. Jednak ten ostatni akceptuje dochody jedynie pilotów i marynarzy.

Kwestie formalne w obliczu starania się o kredyt gotówkowy są inne w zależności od banku. Jednak większość instytucji finansowych będzie od nas wymagała tłumaczeń wszelkich dostarczanych przez nas umów. Jest to proces kosztowny. Każdy bank podchodzi do kwestii formalnych indywidualnie. Otóż w pierwszej kolejności warto udać się do banków, które nie będą od nas wymagały tłumaczeń wyciągów z konta czy umów zatrudnienia. Takie elastyczne warunki są dostępne m.in. w Eurobanku lub Getin Banku. Wielu konsumentów z obawy o odrzucenie wniosku w banku zaciąga pożyczki w instytucjach pozabankowych. Jest to nierozsądne zachowanie, ponieważ tego rodzaju „pomoc” będzie nas kosztowała zdecydowanie więcej niż kredyt gotówkowy w banku.

W Holandii osiedla się coraz więcej naszych rodaków. Koszty życia w tym kraju są bardzo wysokie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wzięcie pożyczki. Kredyty dla osób mieszkających w Holandii nie są niestety proste do uzyskania. Największą barierą są jednak formalności, takie jak zgromadzenie wszystkich dokumentów. Jednym z nich jest zaświadczenie o zatrudnieniu. Kolejnym dokumentem jest wyciąg z konta bankowego. Instytucje bankowe wymagają przeważnie wyciągów z okresu od 3 do 6 miesięcy. Kredytobiorca jest zobowiązany do pozostawienia w banku swojego adresu korespondencyjnego. Wszystkie dokumenty w innym języku zwykle należy przetłumaczyć na język ojczysty (z pomocą tłumacza przysięgłego).

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam