Kredyt gotówkowy dla 18-latka

2014-05-26 15:15:00

Oferta kredytowa banków jest na tyle zróżnicowana, że niemal każdy z wnioskodawców coś dla siebie znajdzie. Wystarczy mieć określoną zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową. Tylko, czy dotyczy to także młodych osób, które dopiero co ukończyły 18 rok życia?

Czy rzeczywiście bankowi wystarczy do pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego to, że dana osoba pracuje? Co, jeżeli ma ona bardzo krótką historię kredytową lub nie ma jej wcale? Jak wygląda sytuacja ludzi bardzo młodych, którzy dopiero osiągnęli pełnoletność? Czy banki udzielą kredytów gotówkowych np. 18-latkom? Spróbujemy na te pytania odpowiedzieć.

Brak historii kredytowej działa na niekorzyść

Często zdarza się, że 18-latek jest dojrzalszy od niejednej starszej osoby, zarabia na siebie i rodzinę. Nierzadko jest samodzielne i niezależne finansowo. Niestety, banki dość niechętnie patrzą na osoby bardzo młode, które najczęściej nie mają historii kredytowej. Tę budujemy poprzez zaciąganie i spłacanie pożyczek. Jeśli młoda osoba wnioskuje o kredyt po raz pierwszy w swoim życiu, bank nie wie, czego się spodziewać. Następuje problem z zakwalifikowaniem potencjalnego kredytobiorcy do odpowiedniej grupy ryzyka - trafia więc do grupy oznaczonej jako wielka niewiadoma.

Niezbędne poręczenie

Spora część banków zażąda od młodego wnioskodawcy dodatkowego zabezpieczenia w postaci poręczenia osoby trzeciej - np. rodzica czy rodzeństwa (lub kogoś niespokrewnionego). Warto podkreślić, że niektóre banki będą wymagać zabezpieczenia w postaci poręczenia także w sytuacjach, gdy osoba wnioskująca o kredyt posiada pozytywną historię kredytową, ale nie spełnia kryterium wiekowego, by można było jej pożyczyć bez żyranta. Zwykle ten pułap wiekowy jest wyznaczony na 26 lat.

Problem dla studenta

Największe problemy z pożyczką będą miały osoby studiujące czy uczące się (bądź nie) i pozostające na utrzymaniu rodziców. Na rynku finansowym pojawiają się jednak produkty, które mogą zaspokoić także ich potrzeby, np. kredyt na prawo jazdy od Credit Agricole.

Sprawdź też: Niestudenckie kredyty dla studentów

Łatwiej w parabanku

Zapewne mniejsze obiekcje i mniejsze wymagania będą mieć firmy pozabankowe, które mają w swojej ofercie różne opcje kredytowe. Każda osoba pełnoletnia, nawet zatrudniona na umowie śmieciowej, może tam liczyć na kredyt. Trzeba jednak pamiętać, że pożyczki w firmach pozabankowych to zazwyczaj bardzo wysokie koszty. Młodzi niedoświadczeni ludzie mogą mieć poważne kłopoty ze spłatą pożyczek zaciągniętych tam lub u prywatnych osób parających się taką działalnością.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam