Co potrzebne do kredytu gotówkowego na oświadczenie o dochodach?

2014-11-07 11:54:09

W przeszłości kredyty gotówkowe na oświadczenie o dochodach były często udzielane, teraz stały się rzadkością. Dostęp do nich jest trudniejszy, ale istnieje. Sprawdźmy, co jest potrzebne, by dostać taki kredyt.

Jeszcze kilka lat temu często nie trzeba było przedkładać zaświadczenia o źródłach i wysokości dochodów, wnioskując o bankową pożyczkę. Wystarczyło jedynie oświadczenie kredytobiorcy. Sytuację zmieniła rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, która ograniczyła dostęp do tego typu produktów finansowych. Wszystko przez coraz większy problem ze spłacaniem zobowiązań kredytowych. Niestety, wiele osób, które nie powinny zostać do tego zakwalifikowane, otrzymywało pożyczki, a potem nie były w stanie ich spłacać.

Oczywiście kredyty na oświadczenie ciągle funkcjonują są w ofertach wielu banków, jednak dostęp do nich został ograniczony. W ten sposób banki mają większą kontrolę nad ryzykiem kredytowym - kierują tego typu produkty przede wszystkim do sprawdzonych już klientów. Często jest to oferta proponowana stałym klientom danego banku, a więc takim, którzy posiadają prowadzony przez tę instytucję rachunek osobisty lub korzystają z innego jego produktu, np. pożyczki. Kredyty na oświadczenie często bywają również proponowane wybranym grupom zawodowym, np. nauczycielom, prawnikom czy policjantom.

Pożyczki na oświadczenie nierzadko mają również wyższe oprocentowanie ze względu na większe ryzyko, jakie ponosi bank, nie sprawdzając dokładnie wiarygodności kredytowej wnioskodawcy. Ideą kredytu gotówkowego na oświadczenie jest ograniczenie do minimum wymaganych formalności. Nie należy jednak utożsamiać tego z zaniechaniem sprawdzania zdolności kredytowej i brakiem analizowania historii kredytowej. Mimo wszystko jest to badane mniej rzetelnie.

W przypadku kredytów na oświadczenie udostępniane są również niższe kwoty możliwe do pożyczenia. Zazwyczaj możemy uzyskać w ten sposób maksymalnie 15 lub 20 tys. zł. Wspomniane ograniczenie formalności opiera się głównie na tym, że nie trzeba przynosić zaświadczenia o dochodach. Wykorzystane zostanie oświadczenie kredytobiorcy o wysokości uzyskiwanych zarobków. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że to, co napiszemy w oświadczeniu, może zostać zweryfikowane przez bank, a podanie fałszywych danych wiąże się z odpowiedzialnością karną.

Co potrzebne jest, żeby uzyskać kredyt na oświadczenie? Wystarczy dowód osobisty i wspomniane wyżej oświadczenie. Często decyzję kredytową można uzyskać już w ciągu jednego dnia. Czasami jednak bardziej opłaca się dostarczyć bankowi więcej dokumentów i dostać w ten sposób lepsze warunki kredytowe.

Tomasz Słupczyński