Czy konsolidacja się opłaca? Użyj kalkulatora!

2014-05-28 15:33:00

Jeżeli kredytobiorca spłaca jednocześnie kilka kredytów i zaczyna mieć z tym kłopoty, powinien postarać się o kredyt konsolidacyjny. Czy konsolidacja kredytów się opłaca? Sprawdzić to można w łatwy sposób za pomocą kalkulatora kredytowego.

Wszystko zależy od parametrów kredytu konsolidacyjnego. Najlepiej sprawdzić na kalkulatorze koszty takiego kredytu, porównać je ze spłacanymi dotychczas ratami, a także porównać oferty kredytów konsolidacyjnych w co najmniej kilku bankach. Niestety, nie wszyscy potrafią posłużyć się kalkulatorem, chociaż nie jest to zbyt skomplikowane. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z doradcą finansowym, który sprawdzi wszystko za starającego się o taki kredyt. Jednakże ci, którzy sami chcieliby dowiedzieć się, czy konsolidacja się opłaci, powinni wprowadzić do kalkulatora odpowiednie dane i przeliczyć koszty kredytu.

Comperia.pl podpowiada, jak posługiwać się takim kalkulatorem i jakie pola powinny zostać wypełnione. Konkretnie chodzi o kwotę kredytu pozostałą do spłaty, obecne oprocentowanie spłacanego kredytu, liczbę miesięcy do końca spłaty, wysokość spłacanej raty. Następnie należy podstawić dane kredytu konsolidacyjnego z mniejszym oprocentowaniem i zwiększeniem liczby rat. Po wyliczeniu zwykle okazuje się, że rata kredytu hipotecznego jest zdecydowanie niższa niż raty wcześniejsze. Znacznie wydłuża się termin spłaty kredytu oraz zdecydowanie niższe staje się oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego. Warto jednak udać się do doradcy finansowego, który przedstawi nam co najmniej kilka wariantów i kilka opcji najkorzystniejszego kredytu konsolidacyjnego, a poza tym będzie w stanie dopasować kredyt do sytuacji finansowej kredytobiorcy. Mało tego, doprowadzi też do końca negocjacje z bankiem.

Skorzystajmy z prostego przykładu obliczenia kosztów kredytu po konsolidacji. Jeżeli do spłaty pozostało nam 25 tys. zł, a aktualna rata wynosi 450 zł, to przy konsolidacji tego kredytu z oprocentowaniem 5,3 proc. spłata rozłożona zostaje na 10 lat, a wysokość raty po konsolidacji wynosi 268,84 zł. Tym razem chodzi o gotówkowy kredyt konsolidacyjny, przy hipotecznym z pewnością raty byłyby jeszcze mniejsze, bowiem oprocentowanie kredytu hipotecznego jest niższe, a spłatę można rozłożyć nawet na 35 lat. Takie wyliczenie należy porównać z ofertami wielu banków i wybrać jak najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Istotna jest dokładna analiza ofert tego typu i właściwe dopasowanie kredytu do sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się kredytobiorca.

Oczywiście, najlepiej nie zadłużać się w bankach. Czasami nie jesteśmy jednak w stanie tego uniknąć. Trzeba wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony nie tylko dla zadłużonych, ale również dla osób niemających kłopotów ze spłatą – w celu obniżenia kosztów spłacanych rat. Można również starać się o kredyt konsolidacyjny, jeżeli chcemy podwyższyć kwotę pobranego już wcześniej kredytu bankowego. Ważne jest tylko wyliczenie wszystkich kosztów związanych z kredytem konsolidacyjnym i przeanalizowanie ich z uwzględnieniem swojej sytuacji finansowej.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam