O ile ubezpieczenie zwiększa koszt kredytu?

2014-04-11 15:25:00

Banki zachęcają swoich klientów różnego rodzaju promocjami, które mają uatrakcyjnić zakup ich produktów. Jedną z częstszych praktyk jest oferowanie kredytów gotówkowych z ubezpieczeniem. Sprawdzamy, czy takie rozwiązanie jest opłacalne dla klienta.

Kredyt gotówkowy to zawsze duża odpowiedzialność spoczywająca na kredytobiorcy. To także stres spowodowany koniecznością posiadania określonej sumy pieniędzy, która pozwoli na uregulowanie raty. W związku z tym szukamy pożyczek i kredytów, które oferują najniższe oprocentowanie. W wielu przypadkach możemy trafić na promocyjne ofert pakietowe, czyli kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem. Banki zapewniają w takich sytuacjach, że wykupienie polisy zwiększy oprocentowanie kredytu. Z jednej strony jest to kusząca propozycja, z drugiej oczywistym wydaje się być fakt, że koszt samego ubezpieczenia zwiększy całkowity koszt kredytu. W tym momencie pojawia się pytanie: czy warto?

Koszt polisy ubezpieczeniowej dla kredytów gotówkowych jest ustalany na podstawie kwoty pożyczki i okresu spłaty. W zależności od banku i współpracującego z nim towarzystwa ubezpieczeniowego stosowany jest także określony procentowo współczynnik, który w połączeniu z wyżej wymienionymi parametrami daje podstawę do wyliczenia składki na ubezpieczenie. Ta najczęściej waha się w przedziale od 0,25 do 0,45 procent wartości kredytu. Teoretycznie więc możemy obliczyć, czy stanowi to realną korzyść czy wręcz podnosi całkowity koszt kredytu ponad koszt oferty bez dodatkowego ubezpieczenia. Oczywiście mamy prawo zapytać doradcę banku o koszt takiej polisy i o przedstawienie różnic cenowych między ofertą kredytu gotówkowego z ubezpieczeniem a kredytu bez ubezpieczenia. Tutaj jednak pojawia się inne pytanie – czy warto rezygnować z polisy i czy możemy sobie na to pozwolić.

Polisa zawierana wraz z kredytem to bowiem realne zabezpieczenie kredytobiorcy, pozwalające uniknąć poważnych problemów w przypadku utraty pracy, czy problemów zdrowotnych. Taka ewentualność może bowiem dotknąć każdego, w związku z czym pomoc ze strony ubezpieczyciela może okazać się kluczowa, nawet jeśli będzie oznaczała dodatkowe koszty podczas spłaty kredytu. Warto wziąć to pod uwagę i samemu zdecydować, czy ochrona ubezpieczeniowa jest nam potrzeba czy większe znacznie będą miały możliwie najniższe koszty samego kredytu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam